ICYMI: Dziga Vertov, bell hooks, Michel Chion
Tomáš Hudák 25/2/2022

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov, videí a podcastov, pri ktorých by mohla byť škoda, keby vám unikli.


Novinky:

Zomrel priekopník vizuálnych efektov Douglas Trumbull, ktorý pracoval na filmoch ako 2001: Vesmírna odysea (2001: A Space Odyssey) Stanleyho Kubricka alebo Blade Runner Ridleyho Scotta.

Alice Rohrwacher pripravuje nový film La Chimera.

Netflix podpísal dohodu s francúzskym filmovým priemyslom, že ročne investuje časť svojho obratu v krajine do pôvodnej francúzskej a európskej tvorby. Dohoda, nadväzujúca na novú legislatívu súvisiacu s európskou smernicou, je výsledkom dlhoročného sporu o to, či majú VOD služby finančne prispievať do audiovizuálneho sektora podobne ako jeho ďalší účastníci.


Čítanie:

Dorota Lech píše o dvoch raných filmoch Dzigu Vertova, ktoré boli dlho považované za stratené, no nedávno sa ich podarilo rekonštruovať.

Bright Lights Film Journal sa bližšie pozrel na kariéru americkej autorky a herečky Mae West, ktorá sa v medzivojnovom období preslávila komédiami so silným sexuálnym podtónom.

Martin Šrajer v krátkosti predstavuje tvorbu Petra Nestlera, dôležitého dokumentaristu v povojnovom Nemecku. Jeho rané filmy sú momentálne dostupné na DAFilms.

Ayanna Dozier píše o odkaze bell hooks, černošskej feministickej teoretičky, ktorá zomrela v decembri minulého roka.

Vladan Petković sa vracia k diskusii na festivale IDFA, ktorá sa zaoberala výhodami a nevýhodami medzinárodného koprodukovania pre filmy z globálneho juhu.

Kultúrny redaktor New York Times Jason Zinoman napísal esej o židovskej identite, reprezentácii vo filmoch a seriáloch, antisemitizme a humore.

Magazín Atlantic sa pozrel na vzťah Hollywoodu k zbraniam a na to, prečo je také ťažké dosiahnuť zmenu v používaní zbraní počas nakrúcania.


Pozeranie:

Na Mubi môžete vidieť štyri krátke filmy queer experimentálneho autora Edwarda Owensa a takisto tri skoršie krátke filmy Andrey Arnold.

Oceňovaný krátky animovaný film Sh_t Happens Michaely Mihályi a Dávida Štumpfa je teraz voľne dostupný na vimeu.

Park Chan-wook nakrútil krátky film Life Is But a Dream pre spoločnosť Apple, dostupný je na YouTube.

Nová esej Johannesa Binotta zo série Practices of Viewing sa zaoberá premietaním a sledovaním filmu v slučke.


Počúvanie:

Začala sa piata sezóna podcastu Lucid Dreaming, v ktorom sa Pamela Cohn rozpráva s poprednými osobnosťami zo sveta dokumentárneho a experimentálneho filmu.

Nedávny diel podcastu Přepište dějiny sa bližšie pozrel na to, ako v sebe tradičné české filmové rozprávky nesú propagandu socialistického režimu.

V podcaste The Cinematologists nájdete rozhovor s teoretikom filmového zvuku Michelom Chionom.


Bonus:

Na Mubi Notebook si môžete pozrieť kolekciu plagátov filmov s Monicou Vitti.

Anniversary of the Revolution (r. Dziga Vertov)
Ruhr (r. Peter Nestler)