ICYMI: David Bowie, Susan Sontag, Issa Rae
Tomáš Hudák 14/1/2022

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov a videí, pri ktorých by mohla byť škoda, keby vám unikli.


Novinky:

Zomrel Peter Bogdanovich, filmový kritik a režisér z generácie nového Hollywoodu.

Zomrel Sidney Poitier, priekopnícky bahamsko-americký herec, ktorý svojimi úlohami v hollywoodskych filmoch 50. a 60. rokov minulého storočia pomáhal búrať rasové predsudky.

MFF Rotterdam zverejnil svoj tohtoročný program, nové filmy na festivale predstavia Paz Encina, Jon Rafman či Jodie Mack. V sekcii Cinema Regained bude uvedený aj film Eduarda Grečnera Každý týždeň sedem dní.

Netflix pripravuje animovaný seriál na motívy komixovej série Scott Pilgrim.

Filmový festival Göteborg sa počas troch špeciálnych premietaní pokúsi svoje publikum priviesť do stavu masovej hypnózy.


Čítanie:

Ezra Winton v POV Magazine reflektuje, ako streamovacie platformy premieňajú dokumentárnu kinematografiu – sleduje vplyv algoritmov, spektakularizáciu, dominanciu obsahov z USA alebo zbytočné naťahovanie dĺžky, aby vznikla viacdielna séria.

Andrea Průchová Hrůzová píše o filmovej tvorbe Susan Sontag v kontexte jej teoretických textov.

Sight & Sound sa venuje komplexnému vzťahu Davida Bowieho ku kinematografii a tomu, ako 2001: Vesmírna odysea (2001: A Space Odyssey), Buster Keaton, Andy Warhol alebo Metropolis ovplyvnili jeho tvorbu a verejné vystupovanie.

Mubi Notebook sa bližšie pozrel na takzvanú screwball komédiu, ktorá v Hollywoode 30. a 40. rokoch minulého storočia kombinovala sociálny komentár s „excentrickou komédiou, rýchlymi dialógmi, dynamiku rodového súboja a groteskou“.

Atlantic sa ohliada, ako Issa Rae a jej seriál Nesvoja (Insecure), ktorý sa v decembri definitívne skončil, zasiahli do popkultúry.

Julie Ann Ward si v stĺpčeku Quorum časopisu Film Quarterly všíma nedávnu filmovú a seriálovú tvorbu, ktorá tematizuje využívanie moderných technológií na násilie voči ženám.

Bilge Ebiri sa v krátkosti venuje tomu, ako sa postava tech bro stala arcizločincom svojej doby.

Holly Willis píše o vydavateľstve Fireflies Press a jeho špecifickom prístupe k filmovej kritike.

Magazín LAist ponúka krátke dejiny umelého snehu vo filmoch.


Pozeranie:

Mubi ponúka krátky pohľad na súčasnú gruzínsku kinematografiu, vrátane filmov Salomé Jashi, Alexandra Koberidzeho či Dey Kulumbegashvili.

Na Another Screen môžete vidieť francúzsku queer klasiku z roku 1980 Simone Barbes or Virtue (Simone Barbès ou la vertu) režisérky Marie-Claude Treilhou.

V novom čísle magazínu Tecmerin nájdete videoesej o budhizme a filme Ona (Her) Spikea Jonza.

Cristina Álvarez López a Adrian Martin vytvorili esej o „strachu zo strihu“.

Čakánie na Godota... v Sarajeve (r. Susan Sonatg)
Oslepujúci západ slnka (r. Salomé Jashi)