ICYMI: D. A. Pennebaker, Tuca & Bertie, Roger Corman
Tomáš Hudák 8/8/2019

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov a videí, pri ktorých by bola škoda, ak by vám unikli.

 

Novinky:

Zomrel D. A. Pennebaker, legenda amerického dokumentárneho filmu.

Festivaly v Locarne a Benátkach zverejnili svoj program, prvé filmy ohlásilo aj Toronto. V Locarne sa predstavia napríklad Damien Manivel, Pedro Costa, Éric Baudelaire, Denis Côté, Andrea Luka Zimmerman či Nicolás Pereda alebo Yorgos Lanthimos; v Benátkach Yervant Gianikian, Sergei Loznitsa alebo Oskar Alegria. Slovenskú kinematografiu budú v Benátkach zastupovať Pomaľované vtáča Václava Marhoula a krátky film Sh_t Happens Michaely Mihályi a Davida Štumpfa, v Orizzonti sa predstaví aj Sahraa Karimi, absolventka VŠMU. V Toronte budú mať premiéru novinky Almy Har’el, Bennyho a Josha Safdieovcov, Justina Kurzela alebo Theodora Usheva.

Rick a Morty sa v novembri vrátia štvrtou sezónou, tu je prvá ukážka.

Naopak, jeden z najvýraznejších seriálov tohto roka, Tuca & Bertie, končí po prvej sezóne.

 

Čítanie:

Časopis Bright Lights priniesol rozsiahlu štúdiu o raných filmoch Rogera Cormana z 50. rokov, ktoré nabúravajú rodové stereotypy a sexuálnu morálku tohto obdobia. Ženské postavy sú v nich aktívnymi hrdinkami s progresívnymi myšlienkami.

Dvaja nadšenci sa rozhodli vytvoriť vlastnú reštaurovanú verziu filmu Dobrý, zlý a škaredý, keďže tento film zatiaľ nikdy na DVD ani blu-ray nevyšiel v pôvodnom zostrihu Sergia Leoneho.

Sight & Sound priniesol krátke dejiny zlatého obdobia mexickej kinematografie od 30. do začiatku 60. rokov, keď sa Mexiko stalo najsilnejšou kinematografiou Latinskej Ameriky, no zároveň sa vyrovnávalo s vplyvom USA.

The Bafler píše o novej vlne folk hororu a o tom, ako tento subžáner nabúrava ideály osvietenstva.

Viackrát sme už aj v ICYMI upozornili sa to, ako sa v blízkej budúcnosti zmení svet streamovacích služieb. The New York Times Magazine priniesol rozsiahle zhrnutie, ktoré vysvetľuje, čo všetko to znamená pre tvorcov, divákov i spoločnosti samotné.

Bilge Ebiri z Vulture zas prináša zhrnutie problematiky tzv. motion smoothing, teda nastavenia v televízoroch, ktoré by malo riešiť rozdiely vo frekvenciách obrazov, no zároveň obraz výrazne deformuje.

e-flux načrtol dejiny počítačovo generovaného obrazu nielen v experimentálnom filme.

Ela Bittencourt napísala krátky profil experimentálnej filmárky a aktivistky Lis Rhodes, ktorá sa celú kariéru zaoberala mocou obrazu, zvuku a slov.

Filmmaker Magazine začal znovu zverejňovať staršie rozhovory zo svojej 27-ročnej histórie, medzi nimi aj tento s Errolom Morrisom o histórii a revizionizme.

S novou verziou Levieho kráľa vyšlo viacero článkov o tomto fenoméne. Odporúčame text v The New York Times o tom, ako film z roku 1994 zmenil nielen štúdio Disney, ale celý Hollywood, a text v The Washington Post o skutočnom príbehu, ktorý Levieho kráľa inšpiroval a ktorý je taktiež príkladom vymazávania africkej histórie z kolektívnej (svetovej) pamäte.

Jeden z našich obľúbených stĺpčekov vo Film Comment s názvom Present Tense sa tentoraz zameral na hercov, ktorí hrajú od chrbta.

A nakoniec článok o tom, ako hollywoodske filmy zobrazujú potraty.

 

Pozeranie:

Projekt ArteKino ponúka ako film mesiaca Roi Soleil od Alberta Serru, pendant k Smrti Ľudovíta XIV na hranici medzi experimentálnym filmom a performanciou. Víťazný film minuloročného FIDMarseille je možné vidieť zdarma do konca mesiaca.

Najnovšia videoesej of The Royal Ocean Film Society sa venuje filmovým plagátom legendárneho Saula Bassa.

 

Bonus:

Niekto vytvoril deepfake videá s Jimom Carreym vo filme Osvietenie (prvé, druhé, tretie, štvrté).

Roger Corman, "The Saga of the Viking Women and Their Voyage to the Waters of the Great Sea Serpent"
Juan Bustillo Oro, "Two Monks"