ICYMI: Claire Denis, Jean Genet, Chloé Galibert-Laîné
Tomáš Hudák 10/5/2019

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov, videí a podcastov, o ktorých si myslíme, že by vás mohli zaujímať.

 

Novinky:

Zomrel John Singleton, zásadný afro-americký režisér filmov ako Boyz n the Hood alebo Poetic Justice.

Zomrel aj Phil Solomon, výrazná postava súčasnej americkej avantgardy.

Berlinale ohlásilo vznik novej súťažnej sekcie venovanej mladým a nekonvenčným filmárom a filmárkam, naopak ruší sekciu NATIVe, ktorá dávala priestor filmom pôvodných obyvateľov.

Čestného leoparda si na tohtoročnom festivale v Locarne prevezme John Waters.

Jean-Luc Godard pripravuje nový film inšpirovaný hnutím žltých viest.

Abel Ferrara bude mať tento rok zrejme až tri nové filmy.

Tate Britain zverejnila nominácie na Turnerovu cenu, dve z nich (Lawrence Abu Hamdan, Helen Cammock) sú za prácu s filmom/videom.

Nová štúdia ukázala, že v čase bezprostredne po zverejnení prvej sezóny seriálu 13 Reasons Why výrazne stúpol počet samovrážd medzi tínedžermi.

Teraz si môžete kúpiť tapety inšpirované filmami Wesa Andersona.

 

Čítanie:

Darren Hughes sa vo svojej eseji pýta, čo to znamená, keď sa povie „film Claire Denis“, ak má Claire Denis tak rozmanitú filmografiu.

Ben Nicholson sa pozrel na filmy, ktoré sa odohrávajú na obrazovkách počítačov alebo sú vyskladané z internetových videí.

Desistfilm ponúka rozhovor s jednou z najvýraznejších (experimentálnych) videoesejistiek Chloé Galibert-Laîné.

Film Comment prináša krátke dejiny subjektívneho pohľadu v klasickom Hollywoode.

Dve z našich obľúbených sérií majú nové pokračovania: v Queer & Now & Then píše Michael Koresky o jedinom filme Jeana Geneta Un chant d’amour, Imogen Sara Smith sa zas bližšie pozrela na charakterového herca Harryho Morgana.

Pri príležitosti veľkej výstavy v New Yorku píše Frieze o Gretchen Bender, multimediálnej umelkyni, ktorá vo svojich dielach neraz reflektovala televíziu a masovú kultúru.

Inuitský filmár Zacharias Kunuk, ktorý reprezentuje Kanadu na tohtoročnom benátskom Biennale, píše o tom, prečo a ako sa stal režisérom.

Jeden z najvýraznejších mexických režisérov povojnového obdobia Roberto Gavaldón mal nedávno retrospektívu v MOMA. O jeho filmoch noir vzniklo pri tejto príležitosti viacero textov, napríklad tento pre The New York Review of Books.

The Guardian píše o mobilnej aplikácii RunPee, ktorá užívateľom radí, kedy počas filmu môžu ísť na záchod tak, aby neprišli o nič zásadné.

 

Pozeranie:

Sight & Sound zverejnila dvojdielnu videoesej o fenoménoch blackface a whitewashing (prvý diel, druhý diel).

The Guardian prináša video o profesii koordinátora/koordinátorky intímnosti, ktorí pomáhajú s choreografiou sexuálnych scén, aby sa herci a herečky vo svojich úlohách cítili komfortne.

 

Počúvanie:

Film Comment ponúka podcast o túžbe, ktorá sa spája so sledovaním filmu.

 

Bonus:

Tom Gauld sa vo svojej veľkonočnej ilustrácii nechal inšpirovať Wernerom Herzogom.

The Onion prináša správu o nadšení filmových kritikov z krásneho a odvážneho jednozáberového záznamu školskej divadelnej hry.

Jean Genet, "Un chant d’amour"
Roberto Gavaldón, "The Other One"