ICYMI: Chris Marker, Agnès Godard, Scarlett Johansson
Tomáš Hudák 13/8/2021

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov a videí, pri ktorých by mohla byť škoda, keby vám unikli.


Novinky:

MFF Toronto postupne zverejňuje program a novinky na festivale predstavia Penny Lane, Laida Lertxundi, Lucile Hadžihalilović či Terrence Davies.

Garrett Bradley, režisérka oceňovaného dokumentu Time či nedávnej minisérie Naomi Osaka, pripravuje svoj prvý hraný film, adaptáciu románu Octavie E. Butlerovej Podobenstvo o rozsievačovi.

Jeden zo skladov Cinemateca Brasileira, najväčšieho filmového archívu v Južnej Amerike, ktorý je už vyše roka z politických dôvodov zavretý, koncom júla vyhorel.


Čítanie:

29. júla by Chris Marker mal sto rokov. David Hudson napísal pre Criterion Current krátky Markerov profil, v ktorom už tradične nájdete viacero odkazov na ďalšie texty. José Teodoro sa v Metrograph Journal zameral na tri menej známe Markerove filmy z 90. rokov minulého storočia. Sabzian publikoval tri staršie texty: krátku reflexiu filmu Nedeľa v Pekingu od Andrého Bazina, Edwin Carels sa povenoval rôznym charakteristikám Markerovej tvorby a Bill Horrigan sledoval Markerovu prácu s fotografiou.

Hlavnou témou nového čísla časopisu Senses of Cinema je austrálska autofikcia, no nájdete v ňom aj rozhovor s Billom Morrisonom či texty o Hailem Gerimovi a o Collectif Jeune Cinéma.

Yasmina Price publikovala dva profily dôležitých černošských autorov: v Hyperallergic píše o nedávno zosnulom Menelikovi Shabazzovi a v časopise Artforum sa venuje Billovi Gunnovi.

V Reverse Shot nájdete rozhovor Nicolasa Rapolda s kameramankou Agnès Godardovou.

Angela Aleiss sa v Bright Lights Film Journal pozrela na to, ako filmy a seriály zobrazujú ženské postavy z radov pôvodného obyvateľstva.

David Jesudason sa pre BBC Culture zameral na rasizmus v amerických animovaných filmoch.

Časopis Variety sa bližšie pozrel na kontext žaloby Scarlett Johanssonovej na spoločnosť Disney.

Noël Carroll uvažuje, ako binge-watching ovplyvňuje kultivovanie našej morálnej citlivosti.

Girish Shambu sa v stĺpčeku Quorum časopisu Film Quarterly venuje alternatívnym streamingovým platformám.

V Sight & Sound nájdete štyri krátke generačné spomienky na stanicu MTV, ktorá oslavuje 40 rokov od svojho založenia.


Pozeranie:

5. júla ubehlo 120 rokov od narodenia jedného z priekopníkov experimentálneho filmu Lena Lyea. Na stránke novozélandského archívu Ngā Taonga Sound & Vision môžete pri tejto príležitosti vidieť 24 jeho krátkych filmov.

DAFilms ponúka retrospektívu portugalskej filmárky Salomé Lamasovej.

Ariel Avissar rozbehol sériu krátkych videoesejí TV Dictionary, ktoré ponúkajú reflexiu nejakého seriálu pomocou jedného slova. Do projektu sa okrem Avissara zatiaľ zapojili Catherine Grant, Evelyn Kreutzer, Johannes Binotto, Will DiGravio alebo Ian Garwood, pričom už vznikli videá o seriáloch ako BoJack Horseman, Fleabag, Priatelia, Akty X, Scooby Doo, Peaky Blinders či Fargo.

Chris Marker, "Ouvroir the Movie"
Bill Gunn, "Ganja & Hess"