ICYMI: Charlotte Prodger, Sean Baker, Satyajit Ray
Tomáš Hudák 16/8/2020

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov a videí, pri ktorých by mohla byť škoda, ak by vám unikli.


Novinky:

Zomrel Alan Parker.

Na jeseň bude mať premiéru päťdielna antológia Steva McQueena Small Axe z prostredia západoindickej komunity v Londýne zasadená do obdobia od konca 60. do polovice 80. rokov 20. storočia. Tri filmy zo série – Lovers Rock, Mangrove a Red, White and Blue – budú mať premiéru na newyorskom filmovom festivale (prvé dva z nich majú aj nálepku Cannes 2020). Tu je prvý trailer.

Don Hertzfeldt pripravuje tretiu časť svojej série krátkych filmov World of Tomorrow, tu je prvý teaser.

Ava DuVernay pracuje na dokumentárnom seriáli One Perfect Shot, inšpirovanom rovnomenným kontom na Twitteri. V každej časti bude režisérka alebo režisér hovoriť o jednom zábere zo svojho filmu.

V septembri bude mať na Netflixe premiéru nový film Charlieho Kaufmana I’m Thinking of Ending Things, tu je prvý trailer. V októbri zas Netflix zverejní adaptáciu románu Daphne du Maurier Rebeka od Bena Wheatleyho, tu sú prvé fotografie.

Brazílskemu národnému filmovému archívu Cinemateca Brasileira hrozí kolaps kvôli zastaveniu financovania zo strany štátu. Minulý týždeň vláda dokonca archív násilne obsadila.

Americký federálny súd definitívne potvrdil zrušenie antitrustových pravidiel z konca 40. rokov 20. storočia, ktoré zakazovali štúdiám vlastniť kiná či ponúkať kinám filmy v balíkoch, čo výrazne pomohlo oslabiť vplyv veľkých štúdií.


Čítanie:

Sight & Sound prináša históriu britskej černošskej kinematografie a jej angažovanosti proti rasizmu.

Poetka Zefyr Lisowski napísala osobnú esej o tom, ako horory pracujú s ženským neheteronormatívnym, chorým telom a ako tieto filmy môžu vplývať na ženskú psychiku.

V Diabolique Magazine si môžete prečítať dvojdielnu esej o queer postavách v animovaných rozprávkach (prvá časť, druhá časť).

Katherine Connell v Another Gaze sleduje, ako kinematografia zobrazuje ženu v náboženských kultoch.

V Bright Lights Film Journal nájdete text o mestskom prostredí vo filmoch Seana Bakera Transdarinka (Tangerine, 2015) a The Florida Project (2017).

Lux ponúka text o videách Charlotte Prodgerovej, filmárky a umelkyne ocenenej okrem iného v roku 2018 Turnerovou cenou.

Magazín Popula sa venuje fyzickej výške Satyajita Raya a tomu, čo znamenala v kultúre

Variety si pripomína súdny spor nedávno zosnulej hviezdy klasického Hollywoodu Olivie de Havilland zo 40. rokov 20. storočia, vďaka ktorému sa výrazne oslabila moc štúdií nad herečkami a hercami.

Magazín Vox píše o hercoch a herečkách dabujúcich animované postavy a o súčasnej diskusii ohľadom o reprezentácii etnických menších.

Kultúrni redaktori a redaktorka magazínu Vulture Alison Willmore, Bilge Ebiri a Jesse David Fox sa rozprávajú o tom, prečo filmové komédie v posledných rokoch miznú z kín a ako tento trend ovplyvní pandémia.

Andrea Průchová Hrůzová si na blogu Dok.Revue všíma, ako je vizuálne zobrazovaná pandémia COVID-19 a klimatická kríza.


Pozeranie:

Mubi v spolupráci s festivalom v Locarne ponúka takmer dve desiatky filmov z histórie festivalu. Môžete vidieť filmy Chantal Akermanovej, Marguerite Durasovej, Mohsena Makhmalbafa, Glaubera Rochu či Kidlata Tahimika.

V priebehu augusta bude MoMA zverejňovať rôznorodé filmy zo svojho archívu v rámci programu Film Vault Summer Camp.

Damien Chazelle nakrútil pre Apple krátky film vo vertikálnom formáte s názvom The Stunt Double ako poctu kaskadérom v dejinách kinematografie


Bonus:

Onion reflektuje dokumentárnu kinematografiu.

Franco Rosso, "The Mangrove Nine"
Charlotte Prodger, "LHB"