ICYMI: Céline Sciamma, Jacques Rivette, Kazuo Hara
Tomáš Hudák 13/5/2022

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov, videí a podcastov, pri ktorých by mohla byť škoda, keby vám unikli.


Novinky:

Festival v Locarne udelí čestnú cenu Vision Award všestrannej umelkyni Laurie Anderson.

MFF Rotterdam ohlásil zmeny vo svojej organizačnej štruktúre, čo okrem iného znamená, že vymení veľkú časť svojho programového tímu.


Čítanie:

Tom Paulus podrobne mapuje politický prerod Jacqua Rivetta v kontexte mája 1968 a snahu francúzskych autorov a autoriek nakrúcať filmy politicky.

V magazíne Sabzian si môžete prečítať text o zvukovom dizajne vo filmoch Apichatponga Weerasethakula.

V Criterion Current nájdete profil Kazua Haru, zrejme najvýraznejšej postavy japonského dokumentárneho filmu za posledné polstoročie.

V Brooklyn Rail si môžete prečítať o herečke a režisérke Kinuyo Tanaka, dôležitej postave povojnovej zlatej éry filmu v Japonsku.

Londýnsky festival Open City zverejnil esej o tvorbe kamerunskej dokumentaristky Rosine Mbakam a rozhovor s ňou o jej najnovšom filme Delphine’s Prayers (Les prières de Delphine).

Nedávno sme priniesli správu o tom, že rumunský festival Astra sa stal obeťou ukradnutej identity na platforme FilmFreeway. Podobnú skúsenosť majú aj ďalšie dva rumunské festivaly, a tak sa Flavia Dima bližšie pozrela na to, čo presne sa stalo, a ako FilmFreeway (ne)bojuje proti rôznym formám podvodov na svojej stránke.

Anthony Kaufman sa v Documentary Magazine venuje prekarizovanej práci a nedostatočnému ohodnoteniu na filmových festivaloch.

V rovnakom magazíne opisuje Ela Bittencourt súčasnú situáciu v Cinemateca Brasileira, ktorá po politických čistkách, nútenom zavretí či požiari znova začína fungovať.

Eric Kohn sa vo svojom stĺpčeku v IndieWire venuje otázke, koľko tvorivej slobody ponúka práca na televíznych seriáloch.


Pozeranie:

Na Mubi postupne pribúdajú filmy, ktoré boli reštaurované v rámci World Cinema Project nadácie The Film Foundation Martina Scorseseho. Streamovacia služba zverejní 19 filmov, zväčša z globálneho juhu.

Na DAFilms nájdete dva filmy kameramanky a režisérky Kirsten Johnson.

Another Screen ponúka šesť brazílskych krátkych filmov o ženách a práci, ktoré vznikli v rozmedzí rokov 1978 – 1994.


Počúvanie:

V nedávnom podcaste magazínu Film Comment hovorí Céline Sciamma nielen o svojom filme Malá mama (Petite maman).

V najnovšom vydaní Soundtrack Mix sa môžete započúvať do zvukov, hudby a slov z filmov Chrisa Markera.

Blue (r. Apichatpong Weerasethakul)
Delphine’s Prayers (r. Rosine Mbakam)