ICYMI: Bruce LaBruce, Čierny panter, farby chudoby, Jonas Mekas
Tomáš Hudák 5/10/2018

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov či videí, pri ktorých by bola škoda, ak by vám unikli.

 

Novinky:

Lav Diaz nakrútil spot pre tohtoročné Viennale.

Zatiaľ posledný diel Star Wars vyvolal na internete množstvo negatívnych reakcií. Ich analýza však ukázala, že veľká časť z nich bola napísaná trollmi alebo priamo botmi a bola motivovaná predovšetkým politicky.

Oxfordský slovník pridal do svojho korpusu viac ako sto výrazov týkajúcich sa filmu, medzi nimi mumblecore, giallo, Lynchian alebo Not in Kansas anymore.

Roman Polanski sa chystá nakrútiť filmJ’Accuse o Dreyfusovej afére, veľkom škandále s antisemitským podtónom vo Francúzsku na konci 19. storočia, keď bol Alfred Dreyfus neprávom obvinený zo špionáže. Keď o tomto projekte Polanski hovoril v roku 2012 prvýkrát, zdôrazňoval jeho aktuálnosť kvôli útokom na menšiny, paranoji či tajným vojenský súdom. O šesť rokov neskôr, v časoch #MeToo je však vyznenie tohto námetu v rukách Polanskeho výrazne iné a u mnohých vyvoláva obavy.

 

Čítanie:

Náš obľúbený magazín Senses of Cinema vydal nové číslo. Hlavnou témou je francúzsky film po novej vlne, no prečítať si môžete aj text o novej Suspirii, rozhovor s Thomom Andersonom a omnoho viac.

Filozofický magazín s krásnym názvom Aesthetics for Birds prináša ekologické čítanie Čierneho pantera – „černošskosť“ a „africkosť“ tohto filmu nespočíva v pôvode hrdinov, ale vo vízii prostredia, ktoré je vyjadrené predovšetkým v hlavnom meste Wakandy, Birnin Zana.

Girish Shambu vo svojej eseji zmietol argument filmových festivalov, ktoré tvrdia, že vyberajú najlepšie filmy a nehľadia na pohlavie tvorcov: pokiaľ je váš kánon, na základe ktorého hodnotíte filmy, vytvorený mužmi a plný mužských autorov, pochopiteľne sa doň ťažko zmestia ženské autorky. Treba si totiž uvedomiť, že tieto kritériá hodnotenia nie sú objektívne, ale samé o sebe plné politiky.

Viedenské Filmmuseum má veľkú retrospektívu Rainera Wernera Fassbindera. Pri tejto príležitosti zverejnilo na svojom blogu text, ktorý rozkrýva Fassbinderovu filmovú tvorbu skrz jeho divadelné a rozhlasové projekty.

Magazín Cineaste sa rozprával o politike, sexe, queer kinematografii, feminizme, anarchizme, Donovi Siegelovi, Emme Goldman, Dušanovi Makavejevovi a mnohom ďalšom s legendárnym Brucom LaBrucom.

David Bordwell analyzuje montáž vo filme Hirošima, moja láska.

Sergej Loznica napísal nekrológ Kiry Muratovej.

Luca Guadagnino sa stal interiérovým dizajnérom.

Nicole Davis si všimla, že viaceré americké nezávislé filmy (The Florida Project, Moonlight, alebo Good Time), ktoré hovoria o chudobe, nie sú šedé a pochmúrne, ale plné „cukríkových“ farieb.

Je Nicolas Cage najlepším hercom od čias Marlona Branda?

 

Video:

V Londýne otvorili výstavu finalistov Turnerovej ceny, pričom prvýkrát sa stalo, že všetci štyria finalisti sa o cenu uchádzajú za svoju prácu s videom. Pozrite si krátke profily Naeema Mohaiemena, Charlotte Prodger, Luka Willisa Thompsona a zoskupenia Forensic Architecture z produkcie Tate.

 

Tip na víkend:

DAFilms ponúka retrospektívu Jonasa Mekasa, vidieť môžete 13 jeho filmov.

 

Bonus:

The Onion priniesol správu, že David Lynch po štyridsiatich rokoch konečne predstavil Mazaciu hlavu v takej podobe, ako si ju pôvodne predstavoval – v krásnych farbách plných ružovej a žltej.

Lav Diaz, "The Boy Who Chose the Earth" (Viennale trailer 2018)
Rainer Werner Fassbinder, "Bremen Freedom"
Alain Resnais, "Hirošima, moja láska"
Bruce LaBruce, "The Misandrists"
Sean Baker, "The Florida Project"