ICYMI: Bruce Baillie, Nam June Paik, Lizzie Borden
Tomáš Hudák 17/4/2020

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov a videí, pri ktorých by mohla byť škoda, ak by vám unikli.


Novinky:

Zomrel Bruce Baillie, zásadná postava americkej avantgardy západného pobrežia, filmár, zakladateľ Canyon Cinema a spoluzakladateľ San Francisco Cinematheque. Viaceré jeho filmy je možné vidieť na jeho youtubovom kanáli.

Zomrela Sarah Maldoror, významná filmárka spájaná s hnutiami panafrikanizmu či négritude.

MFF Thessaloniki oslovil režisérov a režisérky ako Jia Zhangke, Denis Côté, Ildikó Enyedi, Teona Strugar Mitevska alebo Radu Jude, aby nakrútili krátke filmy o izolácii vo svojich domovoch.

Prednedávnom vznikla nová VOD platforma Means TV, ktorá ponúka politicky progresívny obsah a ktorú vlastnia samotní zamestnanci.


Čítanie:

Martin Blažíček píše o priekopníkovi videoartu Nam June Paikovi, predovšetkým o jeho ranej tvorbe, východiskách a kontextoch.

Časopis World Records vydal nové číslo venované černošstvu, obsahuje rozsiahle texty o Kevinovi Jeromovi Eversonovi alebo Johnovi Akomfrahovi.

Nové číslo Dok.revue sa venuje rozhlasovým dokumentom a pýta sa, v čom je práca na nich iná oproti filmovým dokumentom. Prečítať si môžete aj úvod do kinematografickej filozofie od Andrey Slovákovej a Terezy Hadravovej (ktorý pred časom vyšiel aj v Kino ikone).

Mousse Magazine prináša text o najnovšom filme Todda Haynesa Dark Waters, aktivizme a politickej kinematografii a prichádza s označením New New Left Cinema.

Richard Brody si všimol, že Rotten Tomatoes začali pracovať aj so staršími recenziami, a vracať tak do diskurzu dnes už zabudnutých kritikov a kritičky. Brody sa špeciálne pozrel na texty Iris Barry (tiež zakladateľky filmového oddelenia v MoMA) a Johna Kinlocha.

Christina Newland píše o subjektívnosti a sexuálnej túžbe vo filmovej kritike, pričom tvrdí, že kritičky by sa nemali báť vyjadrovať ju.

Remezcla upozorňuje na mexický film Felipeho Cazalsa The Year of the Plague z roku 1979 (ktorého spoluscenáristom je Gabriel García Márquez), ktorý vystihuje našu skúsenosť so súčasnou pandémiou – film sa nezameriava na obete, ale sleduje autority neschopné prijať zodpovednosť.

Erika Balsom píše o vzťahu medzi dokumentárnym filmom a násilím.


Pozeranie:

Dnes sa začína jeden z najväčších dokumentárnych festivalov Visions du réel, ponúka všetky filmy zo svojho programu na streamovanie zdarma. Od stredy zas prebieha prestížny festival krátkych filmov Go Short, ktorý ponúka svoj program celosvetovo online za symbolických 10 €.

Lizzie Borden zverejnila na YouTube svoju subverzívnu klasiku Working Girls, v ktorej sleduje jeden deň vo fungovaní luxusného manhattanského bordelu. Odporúčame aj starší rozhovor s Borden v Cinema Scope.

American Cinematheque zverejnila málo známy „priateľský“ krátky film Agnès Varda The Little Story of Gwen from French Brittany z roku 2008.

Blog Kino Slang zverejnil nový krátky film Jeana-Marieho Strauba France Against Robots.

Ako odozvu na koronavírus vytvoril Guli Silberstein „posthororovú experimentálnu webovú sériu/film“ s názvom The Devil Had Other Plans, ktorý vznikol datamoshingom filmu Noc živých mŕtvych.

Do konca apríla je možné vidieť víťazný film súťaže Jiné vize 2019 Advertising the Earth Radio – Stephen P. McGreevy’s VLF Cut-outs od Zbyška Semelku.

Ďalšie inštitúcie začali v časoch pandémie zverejňovať filmy online: iniciatíva Future of Film Is Female streamuje najbližšie týždne krátke i celovečerné filmy ženských režisérok; magazín This Long Century pripravil dva programy krátkych filmov od autorov a autoriek ako John Smith, Deborah Stratman, Ben Rivers, Peter Tscherkassky, Lucile Hadžihalilović, Salomé Lamas, Haris Epaminonda, Camilo Restrepo, Carlos Reygadas alebo Beatrice Gibson na podporu organizácií v boji proti dopadom COVID-19 na spoločnosť; MoMA ponúka 9 domácich filmov z výstavy Private Lives Public Spaces, ktoré dopĺňa esej o domácich videách zo série How to See; Cinémathèque française a Centre Pompidou zverejňujú každý deň, respektíve každý týždeň film zo svojej kolekcie (v oboch prípadoch však bez anglických titulkov).

Francúzsky inštitút v Londýne zorganizoval v januári premietania filmov s Delphine Seyrig a nedávno na svojom youtubovom kanáli zverejnil úvody Richarda Dyera pred filmom India Song Marguerite Duras a Laury Mulvey pred filmom Jeanne Dielman Chantal Arkerman.

Napokon dve videoeseje: Tarc Bosc vytvára dialóg medzi filmami Východ slnka Friedricha Wilhelma Murnaua a Slečna Oju Kendžiho Mizogučiho, zatiaľ čo Jorge Suárez-Quiñones Rivas hovorí prostredníctvom filmov Chantal Akerman, Jamesa Benninga, Jasudžira Ozua a ďalších o prázdnych priestoroch a pamäti.


Bonus:

Na Twitteri sa objavil jednoduchý návod, ako uchopiť, čo sa v tomto období deje tam vonku za našimi oknami.

Ana Vaz, "Apiyemiyekî?"
Felipe Cazals, "The Year of the Plague"