ICYMI: BoJack, Lucrecia Martel, Germaine Dulac, festivaly v Rusku, neetické filmové novinárky
Tomáš Hudák 6/9/2018

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov, videí a podcastov, pri ktorých by bola škoda, ak by vám unikli.

 

Novinky:

BoJack Horseman je späť!

Treťou sezónou sa v januári vráti True Detective, tentokrát v hlavnej úlohe s Mahershala Alim.

V Benátkach mal práve premiéru slávny nedokončený film Orsona Wellesa The Other Side of the Wind a čakanie na 2. november, keď ho bude možné vidieť na Netflixe, si môžete skrátiť trailerom.

Rovnako 2. novembra bude mať premiéru posledná sezóna House of Cards. Nový teaser naznačuje, čo sa stane s Frankom Underwoodom. (ICYMI, Kevina Spaceyho zo seriálu vyhodili po obvineniach zo sexuálneho obťažovania.)

Zdá sa teda, že vďaka hnutiam ako #MeToo a Time’s Up sa klíma v Hollywoode aspoň trochu mení, čo napríklad znamená aj to, že Woody Allen tento rok zrejme nebude mať žiaden film – prvýkrát od roku 1981. Amazon totiž odložil distribúciu jeho najnovšieho filmu Rainy Day na neurčito, napriek tomu, že už je nakrútený.

Do decembra sa očakáva schválenie zákona Európskej únie, ktorý vytvorí kvóty pre streamovacie služby ako Netflix a Amazon. Zákon má prikázať, aby minimálne 30% ponúkaného obsahu bolo európskej produkcie a aby v Európe investovali do pôvodnej výroby. Jednotlivé krajiny budú môcť taktiež nariadiť, aby spoločnosti odvádzali poplatky do filmových fondov.

 

Čítanie:

Keď sme pri BoJackovi, vyšla kniha o pozadí tohto seriálu s názvom BoJack Horseman: The Art Before the Horse. Vulture uverejnil dlhý úryvok z nej, orálnu históriu o vzniku BoJacka od nápadu cez pitchingy až po odvysielanie prvej sezóny.

Slávny časopis The Village Voice končí. Kultúra a film v ňom mala po desaťročia silné miesto, čoho dôkazom je, ako pripomína David Hudson, že preň písali tri veľké osobnosti americkej filmovej kultúry: Jonas Mekas, Andrew Sarris, and J. Hoberman. Magazínom si však prešli aj Molly Haskell, Manohla Dargis, Nick Pinkerton a ďalší.

The Atlantic sa kriticky pozrel na to, ako Hollywood zobrazuje novinárky – správajú sa neeticky, vyspia sa so šéfom alebo zdrojom, alebo si počas rozhovorov ani nerobia poznámky. Okrem toho, že ide o otravné klišé, v časoch spochybňovania práce médií takéto zobrazovanie rozhodne nepomáha.

Aj tento týždeň sa pozrieme na program Film Society Lincolnovho Centra. Koniec augusta totiž venovali Germaine Dulacovej, dôležitej avantgardnej filmárke, ktorá už v 20. rokoch 20. storočia nakrúcala feministické filmy s queer nádychom. Bližšie Dulacovú predstavujú Michael Koresky a Ela Bittencourt.

Michael Sicinski ponúka krátky profil Normana McLarena, zásadnej postavy animovaného a experimentálneho filmu, a jeho práce pre National Film Board of Canada. McLaren pracoval najmä s absolútnym filmom (fancy názov pre abstraktný film), s hudbou a rytmom (filmy ako Dots, Begone Dull Care, Blinkity Blank), hoci najznámejší je vďaka svojmu hranému filmu Neighbours, za ktorý získal aj Oscara.

Veľa sa diskutuje o epilógu BlacKkKlansman, ktorý nám dá facku a pripomenie, že reč nie je o 70. rokoch, ale o súčasnosti. Little White Lies sa pri tejto príležitosti v krátkosti pozrel na epilógy vo filmoch Spika Leeho.

Vitaly Mansky vysvetľuje, ako nová legislatíva v Rusku sťažuje život filmovým festivalom.

Daniel Riccuito a David Cairns píšu o mizogýnii v giallo filmoch.

Martin Svoboda argumentuje, že súčasný dokumentárny film čoraz viac stojí na dynamike režisér-strihač, čo znamená, že strihači by si mohli nárokovať pozíciu autora.

Jeden zo zakladateľov Cinémathèque Française a neskôr veľký režisér Georges Franju napísal v roku 1937 text o štýle Fritza Langa, ktorý je teraz dostupný aj v anglickom preklade.

 

Video a podcast:

B. Ruby Rich sa rozprávala s Lucreciou Martel a časti ich diskusie zverejnil Film Quarterly.

Andrew Saladino a.k.a. The Royal Ocean Film Society urobil video esej o zvláštnom subžánri 50. rokov, o beach party filmoch. Ide zároveň o obdobie prerodu Hollywoodu, ktorý sa v tom čase začal viac zameriavať na tínedžerov.

Holandský filmový magazín De Filmkrant ponúka analýzu jednej scény filmu Alfreda Hitchcocka Pochybná žena.

Na podcaste Radio Atlantic magazínu The Atlantic môžete počuť diskusiu o filmovej reprezentácii minorít, prečo sú filmy ako BlacKkKlansman problematické, aký je vzťah medzi rozprávaním jedinečného príbehu a rozprávaním za celú komunitu, alebo čo to znamená znieť „čierno“.

 

Tip na víkend:

Venice Sala Web je internetová kinosála benátskeho festivalu a FestivalScope, kde si do 19. septembra môžete pozrieť 16 filmov z tohto ročníka festivalu.

Germaine Dulac, "The Seashell and the Clergyman"
Dario Argento, "Suspiria"
Vitaly Mansky, courtesy of ArtDokFest
Norman McLaren, "Neighbours"