In Case You Missed It je výber zahraničnej tlače v časoch internetu.
Novinky:
Berlinale ohlásilo prvé filmy v súťaži, sú medzi nimi novinky Denisa Côtého alebo Angely Schanelec. Na čele medzinárodnej poroty bude Juliette Binoche, čestného Zlatého medveďa si prevezme Charlotte Rampling.
Štúdio Marvel oslovilo (okrem iných) Lucreciu Martel, či by mala záujem režírovať najnovší film o Čiernej vdove.
Werner Herzog prichádza do univerza Hviezdnych vojen – mal by sa objaviť v seriáli The Mandalorian, ktorý vzniká pre nové VOD štúdia Disney.
BFI Southbank ohlásil svoje retrospektívy na rok 2019 a predovšetkým jedna z nich s názvom Bitchies vyvolala ostrú kritiku. Vznikol otvorený list, pod ktorý sa podpísalo vyše 300 filmových profesionálov a akademikov. (Oznam o tomto programe bol medzitým stiahnutý.)
Zdá sa, že Fandor je ďalšie VOD, ktoré má existenčné problémy.
Nová štúdia ukazuje, že filmy so ženskými hlavnými postavami zarábajú v priemere viac ako tie s mužskými – aj napriek mýtu, že je tomu naopak.
Z prostredia festivalu VIS Vienna Shorts vzniká nová distribučná spoločnosť, ktorá sa chce zameriavať na rakúske krátke filmy a VR.
Brusel usporiadal verejné hlasovanie o názvoch nových ulíc a jedna z nich bude pomenovaná aj po Chantal Akerman. (Medzi víťaznými návrhmi je aj magrittovská Ceci n’est pas un rue, teda Toto nie je ulica.)
Čítanie:
The New Yorker priniesol veľký profil Julie Louis-Dreyfus.
O workshope Laury Mulvey na festival Porto/Post/Doc ste už v Kinečku mohli čítať. Ela Bittencourt pripravila pre Frieze z tohto workshopu krátku reportáž.
Belgický film Dievča režiséra Lukasa Dhonta patrí medzi najväčšie tohtoročné festivalové hity. Kritik Oliver Whitney však upozorňuje, že jeho zobrazovanie transgender postavy je veľmi problematické.
Šéf filmová kritička The New York Times Manohla Dargis píše, čo ju filmy naučili o bytí ženou.
J. P. Sniadecki a Nicolás Pereda patria medzi našich najobľúbenejších filmárov súčasnosti. Bomb Magazine prináša rozhovor medzi nimi dvoma.
V New Yorku mal veľkú retrospektívu Christian Petzold. Pri tejto príležitosti vznikol tento text o jeho tvorbe i tento rozhovor.
The Current prináša štyri vyznania Jamesovi Ageemu, zásadnému americkému kritikovi 40. a 50. rokov. (Agee bol taktiež spisovateľ, básnik a scenárista, podpísaný napríklad pod Africkou kráľovnou alebo Nocou lovca.)
Film Quarterly ponúka rozhovor s profesorom Damonom R. Youngom o sexualite a politike vo filmoch.
Sight & Sound nám pripomína, že uznávaní autori ako John Ford, Sam Fuller, John Cassavetes alebo Jerry Lewis si pomedzi nakrúcanie filmov odskočili do televízie dávno pred súčasnou „zlatou érou“.
IndieWire píše o mýte, podľa ktorého festivaly ako Sundance z ničoho nič objavia veľký talent – v skutočnosti ide o dlhoročnú prácu a veľkú sieť poradcov a skautov.
Jeden z najväčších európskych distribútorov a archívov experimentálnych filmov a pohyblivého obrazu Lux na svojom blogu opísal, ako sa filmy stávajú súčasťou jeho kolekcie.
Nová kniha o Charlesovi Chaplinovi ukazuje, že hoci je Chaplin vo svojich filmoch uvádzaný ako jediný autor hudby, výrazným spôsobom mu pomáhali iní skladatelia – čo opäť otvára tému, ako si história pamätá geniálnych velikánov, zatiaľ čo ďalším spolupracovníkom sa kredit nedostáva.
Los Angeles Review of Books prináša príbeh Ejzenštejna v USA, teda príbeh niekoľkých ľudí, ktorí sa ocitli v zajatí veľkej politiky.
Pozeranie:
Krásna videoesej od Mubi sa zameriava na priestor vo filme Billyho Wildera Byt.
Stránka Videographic Hitchcock je inšpirovaná knihou rozhovorov Hitchcock/Truffaut a postupne vytvára videoeseje ako vizuálny sprievod ku knihe.
Počúvanie:
Relácia 1A ponúka rozhovor o streamingových službách a sprístupňovaní starších filmov.
Podcast TIFF Long Take priniesol rozhovor o tom, ako môžu blockchain a kryptomeny zmeniť filmový priemysel.