ICYMI: Benátky, #MeToo, João Pedro Rodrigues a Timothée Chalamet v klasických obrazoch
Tomáš Hudák 3/8/2018

In case you missed it, máme pre vás niekoľko noviniek, článkov, fotografií, videí a jeden podcast za posledné obdobie, pri ktorých by bola škoda, ak by vám unikli.

 

Nové filmy:

Benátsky festival zverejnil svoj program a prvé filmy ohlásilo aj Toronto – a ako to už býva, nejeden film sa dostal do výberu oboch. Veľkých mien je tam naozaj veľa, preto vypichneme iba pár filmov, ktoré ste možno prehliadli: Roberto Minervini sa vo svojom skúmaní Ameriky tentokrát zameria na rasizmus, tretí tohtoročný film Sergeia Loznitsu bude o jednom z prvých stalinistických monsterprocesov, Errol Morris bude mať film o Stevovi Bannonovi, Yervant Gianikian vytvoril filmovú poctu vo februári zosnulej Angele Ricci Lucchi, s ktorou spolu tvorili vyše 40 rokov, Viktor Kossakovsky nakrútil film o vode a Mark Cousins predstaví dejiny kinematografie skrz ženské autorky. A špeciálne sa tešíme na nové filmy Mie Hansen-Løve a Gastóna Solnickeho.

V Benátkach bude mať premiéru nový film Carlosa Reygadasa Our Time a propagovať ho bude takýto krásny plagát.

Objavil sa prvý teaser na nový film Lászla Nemesa.

DOK Leipzig bude otvárať nový film Wernera Herzoga and Andrého Singera Meeting Gorbachev. Festival zároveň uvedie Herzogovu retrospektívu.

Svoj šiesty film nakrúca Fabrice Du Welz a zdá sa, že to bude opäť o šialenej láske, ktorá sa vymkne spod kontroly: „Adoration je príbeh 12-ročného Paula, ktorý žije so svojou matkou uprostred lesa neďaleko psychiatrickej kliniky, kde ona pracuje ako sestrička. Tam stretáva schizofrenickú tínedžerku Gloriu, do ktorej sa bezhlavo zamiluje.

 

Čítanie:

Andrea Průchová sa vo svojom blogu na Dok.revue vracia k dvom zásadným videoklipom ostatných mesiacov, This Is America a Apeshit, a sleduje, aké obrazy súčasnej Ameriky (z pohľadu Afroameričanov) tieto videá vytvárajú.

Policajné násilie na černochoch je v USA silne diskutovanou témou a je prirodzené, že čoraz viac je reflektované aj vo filmoch a seriáloch. V The New York Times sa pozreli na rôzne prístupy, ako tento problém uchopiť – ideálne bez toho, aby autori spôsobovali divákom ďalšie traumy.

Silným hnutím našej doby je aj #MeToo. Torontský Hot Docs zostavil tento rok sekciu The Silence Breakers, ktorá dáva priestor ženám, odhaľovaniu sexuálneho násilia a vyrovnávaniu sa s ním. POV Magazine sleduje, ako je možné túto tému uchopiť filmom a tvrdí, že potrebujeme nájsť spôsob, ako o sexuálnom násilí hovoriť.

Vox si všimol, že viacero mužov obvinených zo sexuálneho násilia chystá návrat. Constance Grady sa preto detailnejšie pozrela na prípad iného muža, ktorý bol na vrchole, stal sa toxickým, no znova je späť. Dá sa totiž predpokladať, že spôsob, akým sa Mel Gibson dokázal vrátiť, bude slúžiť ako model pre ostatných mužov.

Ženám filmárkam sa momentálne venuje viacero prestížnych inštitúcií. Newyorský Film Society sa zameral na kameramanky, čo inšpirovalo viacerých kritikov k textom o female gaze. Najzaujímavejšia, ktorú sme zatiaľ zachytili, sa nám zdá esej Imogen Sary Smith.

Barbara Hammer patrí medzi zásadné postavy experimentálnej, feministickej a queer (v ľubovoľnom poradí) kinematografie. Sarah Fonseca v Los Angeles Review of Books píše o odkaze tejto autorky a o jej nasledovníčkach a nasledovníkoch.

Jedným zo súťažných filmov v Benátkach je Suspiria od Lucu Guadagnina, čo opäť otvára otázka, na čo sú remaky vlastne dobré. Tento text prichádza na ich obranu.

Kinoscope má dvojdielny rozhovor s Joãom Pedrom Rodriguesom, ktorý môže slúžiť ako úvod do jeho tvorby.

Nick Pinkerton napísal výborný text o surveillance cinema – teda o tom, ako kinematografia reflektovala moderné technológie špehovania, pričom vychádza predovšetkým z filmov o doktorovi Mabusovi od Fritza Langa.

Opäť sa začalo hovoriť o autorských právach a internete, keď YouTube dočasne odstránil video Fiorucci Made Me Hardcore Marka Leckeyho, ktoré na sieť nahral sám umelec. UbuWeb, ktorý taktiež film ponúka, na túto správu reagoval v tradičnom tóne: „Don’t trust the cloud. Don’t trust YouTube. Download. Download. Download. UbuWeb is the backup for the internet.

 

Tipy nielen na víkend:

DAFilms má momentálne retrospektívu Věry Chytilovej, ponúka 15 jej filmov od raných študentských až po tie posledné.

Podcast TIFF Long Take prináša rozhovor s Nadirou Azermai, zakladateľkou spoločnosti ScriptBook, ktorá sa venuje AI analýzam scenárov a nachádzaniu algoritmov, ktoré dokážu predpovedať úspech filmu. Príspevok by si síce zaslúžil viac kritický pohľad, no počúvanie je to rozhodne fascinujúce.

 

Bonus:

Krásna fotografická prechádzka po továrni, v ktorej sa vyrába Kodak Ektachrome, aj s detailným popisom jednotlivých procesov.

Ktosi založil instagramové konto, na ktorom sa objavuje Timothée Chalamet (Daj mi tvoje meno) v klasických obrazoch.

Wim Wenders sa nechal počuť, že mobilné telefóny zničili fotografiu.

Toronto nedávno pomenovalo jednu zo svojich ulíc po Michaelovi Snowovi.

Mia Hansen-Løve, "Maya"
Roberto Minervini, "What You Gonna Do When the World’s on Fire?"
João Pedro Rodrigues, "Where Do You Stand Now, João Pedro Rodrigues?"
Kelly Showker, "Slut or Nut: Diary of a Rape Trial"