ICYMI: Barbara Hammer, Quincy Jones, Lawrence Abu Hamdan, Sky Hopinka
Tomáš Hudák 20/3/2020

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov a videí, pri ktorých by mohla byť škoda, ak by vám unikli.


Novinky:

Zomrel Max von Sydow.

Harvey Weinstein bol odsúdený na 23 rokov väzenia za znásilnenie a sexuálne napadnutie.

Pre pandémiu bolo zrušených alebo presunutých mnoho festivalov, aký však bude dlhodobý dopad na festivalový okruh a filmový priemysel sa ešte len ukáže. Festival SXSW, napríklad, už ohlásil, že vzhľadom na zadlženie za tento rok možno nebude schopný zorganizovať budúci ročník, a zároveň prepustil približne tretinu svojich celoročných zamestnancov.

Vznikla nová oficiálna stránka venovaná Barbare Hammer s množstvom materiálov o jej tvorbe.

MFF Edinburgh predstavil odvážny projekt svojho nového festivalového paláca.

V roku 2014 sa Sean Penn zbavil svojej zbierky zbraní tak, že ich daroval Jeffovi Koonsovi, aby z nich vytvoril umelecké dielo. Koons teraz predstavil výslednú sochu pomenovanú Uli.


Čítanie:

Začíname hneď štyrmi textami z Criterion Current. Carol Cooper píše o legendárnom skladateľovi a producentovi Quincym Jonesovi s dôrazom na jeho filmovú kariéru v 60. a 70. rokoch.

Michael Sicinski predstavuje krátke filmy Mati Diop, s ktorými dvakrát vyhrala rotterdamský festival.

Michael Chaiken sa venuje zásadnému filmu direct cinema bratov Mayslesovcov a Charlotte Zwerin Salesman.

A napokon, Michael Atkinson píše o Karlovi Zemanovi a jeho troch filmoch Cesta do praveku, Vynález skazy a Barón Prášil.

The Atlantic si všíma, ako sa viacero súčasných seriálov pohráva s nostalgiou a vytvára svety, ktoré akoby sa odohrávali pred niekoľkými desaťročiami, hoci sú zároveň veľmi súčasné.

Pri príležitosti prvého výročia smrti Barbary Hammer zverejnil Another Gaze starší text o tejto experimentálnej filmárke.

David Perrin píše pre Mubi Notebook o filmografii Thomasa Heiseho, ktorá už vyše tridsať rokov skúma nemeckú spoločnosť a jej vzťahovanie sa k histórii. Viacero filmov je možné vidieť na jeho vimeu.

The Paris Review ponúka krátky profil Anny Kariny, ktorý je zároveň úvahou o tom, ako hovoríme o ženách „v tieni“ géniov.

Jonathan Romney prináša zhrnutie minulého roka v brazílskej kinematografii, ktorý priniesol viacero úspešných filmov, no aj útoky štátu na filmové inštitúcie.

V Sight & Sound nájdete aj krátke dejiny zobrazovania potratov vo filmoch.

Andrea Průchová Hrůzová píše o obrazoch a moci, vizuálnom aktivizme a o práve byť videný.

Little White Lies ponúka rozhovor s autorkou plagátov k filmom ako Under the Skin, Funny Games alebo It Follows Akiko Stehrenberger.

Hyperallergic pripomína, že Bernie Sanders produkoval v 70. a 80. rokoch školské filmy o progresívnych témach.


Pozeranie:

Viacero filmárov a umelcov reaguje na zatvorenie kultúrnych inštitúcií a zverejňuje svoje diela online zdarma. Minuloročný víťaz Turnerovej ceny a víťaz Rotterdamu z 2016 Lawrence Abu Hamdan ponúka svoje tri krátke filmy Rubber Coated Steel, Walled Unwalled a Once Removed; Sky Hopinka zverejnil na svojej stránke všetky svoje krátke filmy; Guy Maddin, Evan Johnson a Galen Johnson sprístupnili The Green Fog, svoju found footage poctu mestu San Francisco a filmu Vertigo; vidieť môžete aj dokumentárnu esej Manuela Correu o umení v digitálnej dobe #artoffline alebo markerovskú esej o protestných hnutiach a hľadaní šťastia The Fortune You Seek Is in Another Cookie Johannesa Gierlingera.

Viacero zrušených festivalov sa snaží ponúknuť svoj program v nejakej podobe na internete. Jeden z najvýznamnejších experimentálne ladených festivalov Ann Arbor ponúkne od 24. do 29. marca zdarma live stream filmov a diskusií.

Paul Grivas zverejnil svoju esej Film catastrophe o nakrúcaní Godardovho filmu Socializmus a potopení lode Costa Concordia. Odporúčame taktiež starší rozhovor s Grivasom v Desistfilm.

Tara Judah a Peter Walsh vytvorili pre rotterdamský Critics’ Choice esej o reprezentácii a mýte Neda Kellyho vo filme.

Sight & Sound ponúka niečo medzi rozhovorom so Céline Sciamma a esejou o jej tvorbe.

Mati Diop, "A Thousand Suns"
Paul Grivas, "Film catastrophe"
Albert Maysles, David Maysles, Charlotte Zwerin, "Salesman"
Thomas Heise, "STAU – Jetzt Geht’s Los"