ICYMI: Barbara Hammer, Márta Mészáros, Christophe Honoré
Tomáš Hudák 16/3/2019

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov, videí a podcastov, ktoré nás v poslednom období zaujali.

 

Novinky:

Zomrela Carolee Schneemann, zásadná avantgardná umelkyňa a filmárka, ktorá otvárala témy telesnosti, sexuality, rodu a politiky reprezentácie. Viaceré jej filmy je možné vidieť na UbuWeb.

Yorgos Lanthimos pripravuje nový film, adaptáciu klasika kriminálneho žánru Jima Thompsona.

Steven Spielberg sa bude zasadzovať o to, aby filmy vyrobené Netflixom a ďalšími VOD spoločnosťami neboli akceptované na Oscaroch. Ostáva však otázne, ako upraviť pravidlá, aby negatívne neovplyvnili nezávislé filmy. Trochu odlišnú verziu tejto správy priniesol aj The Onion.

Šéf HBO Richard Plepler, ktorý má nemalú zásluhu na tom, že HBO bola priekopníčkou quality TV, končí vo svojej funkcii. Ide o ďalší krok AT&T, nového majiteľa Time Warner, ktorého súčasťou je aj HBO, v snahe zmeniť smerovanie spoločnosti a zamerať sa viac na vytvorenie nového VOD giganta.

 

Čítanie:

Ako si môžete pamätať aj z ICYMI, Barbara Hammer je nevyliečiteľne chorá a pripravuje sa na svoju smrť. V New Yorkeri si môžete prečítať „rozlúčkový“ rozhovor s touto priekopníčkou queer a experimentálnej kinematografie.

Mubi Notebook prináša krátky vhľad do dejín Oscarov v časoch „červenej hrozby“ v ranom povojnovom období.

Jedna z našich obľúbených kritičiek Alison Willmore by bola rada, keby viaceré jej obľúbené seriály skončili po prvej sezóne.

Filmári a umelci Sky Hopinka, Alex Lazarowich, Adam Khalil a programový koordinátor zo Sundance Hud Oberly píšu o kinematografii pôvodného obyvateľstva, o reprezentácii i kolonializme.

Magazín Cléo nám pripomína dôležitosť opomínanej feministickej klasiky 90. rokov Mary Jane’s Not a Virgin Anymore od Sarah Jacobson.

Ela Bittencourt zas píše o maďarskej autorke Márte Mészáros, prvej žene, ktorá v roku 1975 získala berlínskeho Zlatého medveďa, a jej filmoch plných ženskej emancipácie.

Sight & Sound si pripomína aj 40. výročie Votrelca – s dôrazom na to, ako film zobrazuje život pracujúcej vrstvy v časoch vesmírnych.

Cineaste prináša esej o novej filmovo-divadelno-románovej trilógii Christopha Honoré, ktorá tematizuje hrozbu AIDS na prelome 80. a 90. rokov vo Francúzsku.

The Guardian ukazuje, že Netflix môže slúžiť ako účinný nástroj pri učení sa cudzích jazykov.

 

Pozeranie:

Cristina Álvarez López a Adrian Martin vytvorili videoesej o Donaldovi Trumpovi a Wellesovom Dotyku zla.

 

Počúvanie:

Podcast The New York Times s názov The Daily vysvetľuje, prečo je zobrazenie rasizmu v Zelenej knihe problematické.

 

Bonus:

Herec Topher Grace a strihač Jeff Yorkes vytvorili trailer Star Wars: Always, v ktorom si predstavujú, ako by mohli vyzerať Hviezdne vojny, keby nešlo o (zatiaľ) desať filmov, ale iba jeden.

Márta Mészáros, "Adoption"
Christophe Honoré, "Sorry Angel"
Ridley Scott, "Alien"
Sarah Jacobson, "Mary Jane’s Not a Virgin Anymore"