ICYMI: Barbara Hammer, Cecilia Mangini, James Benning
Tomáš Hudák 12/3/2021

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov a videí, pri ktorých by mohla byť škoda, ak by vám unikli.


Novinky:

Časopis Film Comment, ktorý pred necelým rokom prestal vychádzať, ohlásil postupný návrat.

Lena Dunham dokončila nakrúcanie svojho prvého filmu po vyše desiatich rokoch.

Nový film po dlhšom čase nakrúca aj Alejandro González Iñárritu.


Čítanie:

Berlínsky Týždeň kritiky začal vydávať magazín. Špeciálne odporúčame text Abby Sunovej, ktorý reflektuje súčasný stav filmových festivalov a úlohu kritiky pri jeho formovaní.

Joy Press píše vo Vanity Fair o talentovaných režisérkach 70. rokov minulého storočia, ktoré nikdy nedostali skutočnú šancu preraziť.

Caroline Golum si v Mubi Notebook všíma podobnosť medzi tiktokovými videami a ranou kinematografiou.

Ben Schwartz sa v magazíne Buffler pozrel na dva veľmi rozdielne filmy o francúzskej revolúcii z roku 1938: La Marseillaise Jeana Renoira a Marie Antoinette W. S. Van Dyka. Opisuje politické pozadie ich vzniku a ako prehovárali k vtedajšej rozdelenej spoločnosti.

Erika Balsom sa v magazíne Artforum venuje tvorbe Jamesa Benninga a špeciálne jeho najnovšej inštalácii Place.

V Criterion Current nájdete text o Mary Ellen Markovej, ktorá bola fotografkou na nakrúcaní vyše 140 filmov, okrem iných Satyricon, Prelet nad kukučím hniezdom, Apokalypsa či Tristana.

V poslednom čase sa objavilo viacero textov tematizujúcich sexualitu: v magazíne Frieze nájdete rozhovor s legendárnym Brucom LaBrucom, RS Benedict píše o tom, ako súčasné filmy (a spoločnosť) fetišizujú telo, no odmietajú sexualitu, a magazín Slate sa bližšie pozrel na sexualizáciu animovanej postavy Loly Bunnyovej z Looney Tunes.

Niekdajšia detská herečka Mara Wilson napísala krátku esej o tom, ako sa spoločnosť a médiá správajú k detským herečkám.

Andrea Průchová Hrůzová analyzuje na blogu Dok.revue obrazy spojené s roverom Perseverance, ktorý nedávno pristál na Marse.

Dominic Lees sa v časopise Sight & Sound bližšie pozrel na deepfake videá a možné využitie tejto technológie v kinematografii.

Adrian Martin zverejnil na svojej stránke svoj minuloročný text o audiokomentároch na DVD a blu-rayoch ako o špecifickom umení, ktoré je na ústupe.


Pozeranie:

Na UbuWeb nedávno pribudlo takmer 30 filmov legendy queer experimentálnej kinematografie Barbary Hammerovej. Na Mubi zas môžete vidieť dva filmy, ktoré Barbara Hammer nakrútila, no pred svojou smrťou ich nechala dokončiť iným filmárkam – Lynne Sachsovej a Deborah Stratmanovej.

Dnes, 12. marca sa spúšťa nová „nepravidelná“ streamovacia platforma nášho obľúbeného časopisu Another Gaze s názvom Another Screen. Ako prvé sú dostupné filmy nedávno zosnulej priekopníčky talianskeho dokumentu Cecilie Manginiovej.

Režisér Sean Baker a kameraman Sean Price Williams nakrútili krátky film pre módnu značku Khaite.

Chrystel Oloukoi vo svojej videoeseji skúma ženskú sexualitu vo filmoch Weimarskej republiky.

Projekt Filmscalpel upozornil na štyri videoeseje inšpirované slávnou esejou Hito Steyerlovej In Defense of the Poor Image.

Claudia Weill, "Girlfriends"
James Benning, "Places"