ICYMI: Angela Schanelec, Khalik Allah, Apichatpong Weerasethakul
Tomáš Hudák 14/2/2020

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov, videí a podcastov, pri ktorých by bola škoda, ak by vám unikli.

 

Novinky:

Britský filmový inštitút sa zaviazal zvýšiť inklúziu telesne znevýhodnených vo filmovom priemysle a ich reprezentáciu vo filmoch.

Objavilo sa viacero trailerov na filmy, ktoré budú mať premiéru na Berlinale: Undine Christiana Petzolda, Isabella Matíasa Piñeira i Tipografic majuscul Radua Judeho.

Khalik Allah dokončuje svoj nový film, tento týždeň zverejnil prvý trailer.

Nový film pripravuje aj Ruben Östlund, pôjde o satiru zo sveta módy.

 

Čítanie:

Bright Lights Film Journal zverejnil štúdiu, ktorá analyzuje rebríček top 250 filmov podľa stránky IMDb za obdobie rokov 2004 až 2019, sleduje premeny populárneho kánonu, zmeny vkusu masového diváka aj zmeny v spoločenských hodnotách a ideológiách.

Angela Schanelec bola na severoamerickom turné s retrospektívami v newyorskom Lincoln Center, cambridgeskom Harvard Film Archive a torontskej TIFF Cinematheque. Pri tejto príležitosti vzniklo viacero textov: Nick Pinkerton v magazíne Artforum a Elspeth Carroll v The Brooklyn Rail predstavujú jej tvorbu komplexne, svoje myšlienky o filme zas Schanelec formuluje v rozhovoroch pre Mubi Notebook, Bomb Magazine a The Brooklyn Rail.

Rozhovor so Stevom McQueenom pri príležitosti jeho retrospektívnej výstavy v Tate Modern môžete nájsť v The Guardian.

Eric Hynes sa rozprával s Juliou Reichert a tak trochu i so Stevenom Bognarom, čerstvými víťazmi Oscara za dokumentárny film American Factory, o pracujúcej triede, o spoznávaní experimentálneho a angažovaného filmu či o feminizme 60. rokov.

Dva veľmi odlišné texty sa venujú tomu, ako fyzická krása hercov a herečiek odpútava pozornosť od ich hereckých výkonov. Akademička Niamh Thornton sa zamerala na Jennifer Lopez, jej vystúpenie počas prestávky Super Bowlu a absenciu ocenení aj napriek pochvalných kritikám za jej výkon vo filme Zlatokopky, zatiaľ čo Manohla Dargis sa bližšie pozerá na kariéru Brada Pitta.

V súvislosti s Oscarmi vznikli aj dva texty kritizujúce rasizmus a sexizmus taký bežný v historických filmoch (Aisha Harris pre The New York Times a Caspar Salmon pre Dazed).

Leonardo Goi píše o subverzných filmoch Takešiho Kitana.

Legenda afro-americkej kinematografie Charles Burnett hovorí o svojich začiatkoch a voľnej skupine filmárov a filmárok, ktorá dostala označenie L. A. Rebellion.

Oscilloscope Musings si všíma, ako filmy a seriály pomáhali od 70. rokov 20. storočia meniť obraz New Yorku a gentrifikovať mesto.

Artnet píše o kameni suseok, ktorý sa v Kórei zbiera po stáročia a má aj dôležitú úlohu a symboliku vo filme Parazit.

New Statesman si všíma, že vývojári videohier sa pomaly odvracajú od zbraní a násilia.

 

Pozeranie:

Pri príležitosti veľkej výstavy Apichatponga Weerasethakula zverejnilo Taipei Fine Art Museum video o jeho tvorbe, v ktorom Weerasethakul okrem iného hovorí, ako odlišne vníma filmovú a video tvorbu.

Rotterdamský festival si aj tento rok nechal vytvoriť jednu video esej na zákazku. Jessica McGoff vytvorila video o zvieratách, ľudstve, kapitalizme a chorobách.

Pri príležitosti rotterdamského masterclassu režiséra Bong Joon-Hoa vznikla aj táto video esej.

 

Počúvanie:

Podcast MOMA sleduje vzťah, ktorý si múzeum vypestovalo s Johnom Cassavetesom v časoch, keď si jeho filmy nachádzali cestu k divákom len ťažko.

 

Bonus:

The Onion reaguje na víťazstvo filmu Parazit na Oscaroch.

Komiks Bizarro si predstavuje spoilery v časoch ranej kinematografie.

Takeshi Kitano, "Fireworks"
Angela Schanelec, "The Dreamed Path"
Angela Schanelec, "I Was at Home, But..."
Julia Reichert, Jim Klein, "Growing Up Female"