In Case You Missed It prináša výber noviniek, článkov a videí, pri ktorých by bola škoda, ak by vám unikli.
Novinky:
Minulý týždeň zomrel Enno Patalas, nemecký filmový historik, spoluzakladateľ časopisu Filmkritik a dlhoročný riaditeľ filmového múzea v Mníchove, kde sa zaslúžil o reštaurovanie mnohých nemeckých nemých filmov (špeciálne filmov Fritza Langa). U nás je známy najmä vďaka vplyvnej knihe Dejiny filmu, ktorú napísal s Ulrichom Gregorom.
Torontský festival pokračuje v zverejňovaní filmov. Alex Ross Perry predstaví (iba mesiac po Christopherovi Robinovi) film o rockovej scéne 90. rokov, Peter Strickland nakrútil film o prekliatych šatách, David Gordon Green urobil reboot Halloweenu a Yury Bykov pokračuje v kritike ruskej spoločnosti. Nový film má aj nehorázne nedocenený Tim Sutton, krátkym filmom sa pripomína Apichatpong Weerasethakul a do výberu sa dostal aj minoritne slovenský film Olma Omerzu Všechno bude.
Albert Serra začne v septembri nakrúcať film inšpirovaný Rainerom Wernerom Fassbinderom a zdá sa, že konečne dokončuje i svoju satiru o do seba zahľadenom modernom umení s názvom I Am an Artist. Pokiaľ sledujete rozhovory so Serrom, tak viete, že druhý menovaný je niečo ako jeho srdcový projekt, o ktorom hovorí už veľmi dlho.
Nedávno bola objavená vystrihnutá scéna z filmu Mustangy Johna Hustona, o ktorej sa doteraz predpokladalo, že bola zničená. V scéne sa objavuje nahá Marilyn Monroe (pre ktorú to bol jej posledný film) a aj keď už bola autorita takzvaného Haysovho kódexu na začiatku 60. rokov naštrbená, explicitná nahota sa v hollywoodskom filme neobjavila desaťročia predtým a ešte niekoľko rokov potom.
Amazon zverejnil teaser na nový projekt Matthewa Weinera (Sopranovci, Mad Men) The Romanoffs o ľuďoch, ktorí si o sebe myslia, že sú potomkami ruskej kráľovskej rodiny.
Prvý trailer má aj sčasti autobiografický film Roma Alfonsa Cuaróna, ktorý bude mať premiéru v Benátkach. Ide o prvý Cuarónov film nakrútený v jeho rodnej krajine od Mexickej jazdy z roku 2001.
Čítanie:
O necelý mesiac sa vráti BoJack Horseman a čakanie si môžete skrátiť týmto textom o dramaturgii jedla a nápojov v tomto seriáli: „Food is comedy, food is tragedy, food is farce: it is all these things at once, in a show that is all these things too.“
Rob Tregenza pracoval ako kameraman na filmoch Jeana-Luca Godarda, Bélu Tarra alebo Alexa Coxa a všimol si, že ani jeden z nich nie je samostatným géniom. Každý má tvorivého partnera/-ku alebo partnerov, na ktorých je závislý. Preto, ako píše, je každá kinematografia závislá.
Dazed píše o tom, ako sa Lars von Trier celú kariéru snaží byť Davidom Bowiem filmu.
Sight&Sound sa pozrel na to, ako sa Joan Crawford dokázala v strednom veku pretransformovať, nakrútiť svoje najlepšie filmy a stať sa ikonou filmu noir.
The Guardian ponúka kritický pohľad na zobrazovanie lesbického sexu vo filmoch, ktorý je často skôr režisérovou mužskou fantáziou a veľmi vzdialený skutočnosti. No zároveň sa zdá, že pomaly by mohla prísť zmena.
Prečítajte si o zaujímavom projekte, ktorý sa snaží vytvoriť VHS archív, digitalizovať ho a uchovávať. Tento príspevok sa zaoberá predovšetkým dôležitosťou VHS pre dedičstvo a odkaz queer komunity a pre zápas, ktorý v USA viedla v 80. a 90. rokoch.
Pred 25 rokmi vznikla v Austrálii systematická podpora kinematografie pôvodných obyvateľov, čo prinieslo nielen úspechy filmov na medzinárodných festivaloch, no taktiež napríklad väčšie zastúpenie pôvodných obyvateľov v televíznych programoch.
Newyorský Film Society sa po female gaze venoval nenápadnej vetve americkej avantgardy, ktorá na prelome 80. a 90. rokov začala pracovať s lacnou detskou (a dosť nekvalitnou) kamerou Pixelvision. Stručné dejiny tejto kinematografie (aj s menami ako James Benning alebo Richard Linklater) ponúka desistfilm.
The New York Review of Books oslavuje svoje 55. narodeniny a pri tejto príležitosti zverejňuje texty z archívu, medzi nimi aj neslávne známu kritiku Pauline Kael od Renaty Adler.
Tipy na víkend:
FestivalScope ponúka možnosť vidieť zdarma osem filmov z Festivalu v Locarne, konkrétne zo súťaže Cineasti del presente.
Kto má rád experimentálne filmy, po dlhšom čase je tu nový program kinet.
Podcast magazínu Vox s názvom I Think You’re Interesting prináša rozhovor s Johnom Landgrafom, prezidentom a CEO FX Networks. Reč je, samozrejme, o quality TV, no vôbec nejde o oslavu, skôr naznačuje problémy, ktorým tento fenomén čelí.
Bonus:
Vedeli ste, že slávny modernistický sochár Constantin Brancusi nakrúcal taktiež filmy?