ICYMI: Albert Serra, Frances Marion, Mark Rappaport
Tomáš Hudák 29/5/2020

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov, videí a podcastov, pri ktorých by mohla byť škoda, ak by vám unikli.


Novinky:

Zomrel Michel Piccoli. V nekrológu od Davida Hudsona nájdete tradične množstvo odkazov na ďalšie texty o Piccolim, Caspar Salmon sa zas zameriava na európsky a politický rozmer Piccoliho kariéry.

Lisa Hanawalt oznámila, že seriál Tuca & Bertie sa predsa len vráti s druhou sezónou.

Mubi výrazne rozšírila svoju stálu ponuku filmov, ktorá je teraz dostupná v rámci predplatného. Vidieť tak môžete viaceré retrospektívy, ktoré za posledné roky Mubi zorganizovala: filmy tvorcov ako Agnès Varda, Chris Marker, Jonas Mekas, Lav Diaz, Jean Painlevé, Pere Portabella, prehľad nových argentínskych filmov či indickej kinematografie.

Netflix zverejnil prvý trailer na nový film Spika Leeho Da 5 Bloods.

Londýnsky kolektív The Final Girls spustil online časopis Bloody Women venovaný hororovým filmom, televízii a kultúre z pohľadu ženských a nebinárnych autoriek.


Čítanie:

Robert Greene, odmietajúc pomenovanie hybrid, napísal text o dôležitosti spolupráce medzi autormi a protagonistami v dokumentárnom filme.

Mubi Notebook sa bližšie pozrel na to, ako Albert Serra prevracia naruby žáner historických kostýmových filmov.

Another Gaze sa venuje úlohe rúk v raných filmoch Barbary Hammerovej.

Pamela Hutchinson napísala profil vplyvnej, no dnes do veľkej miery zabudnutej scenáristky raného Hollywoodu Frances Marionovej.

Bright Lights Film Journal ponúka aktuálne čítanie filmu Neutečieš Davida Roberta Mitchella pod vplyvom súčasnej pandémie i hroziacej ekonomickej krízy.

V najnovšom čísle Eastern European Film Bulletin nájdete okrem iného krátky profil estónskeho animátora Üla Pikkova i rozhovor s ním.

Pri príležitosti nedožitých 90. narodenín vplyvného LGBT+ aktivistu a politika Harveyho Milka napísal Matt Wolf text o dokumentárnom filme The Times of Harvey Milk. Režisér filmu Rob Epstein naň reagoval textom, v ktorom opisuje pozadie jeho vzniku.

Historik Lawrence Napper pokračuje v skúmaní kinematografie v čase pandémie chrípky pred sto rokmi. V najnovšom príspevku na svojom blogu sa zameral na osvetový film Dr Wise on Influenza z roku 1918.

New York Times prináša rozhovor s Fanny Pereirovou, ktorá opisuje svoju prácu kurátorky umeleckých diel pre filmové a televízne postavy.


Pozeranie:

Filmmuseum München začalo tento týždeň online retrospektívu avantgardného filmára a umelca Marka Rappaporta. Pri tejto príležitosti odporúčame aj nedávny krátky profil Rappaporta v Hyperallergic a rozhovor s ním v KinoScope.

Spike Lee nakrútil krátky film ako poctu New Yorku, zatiaľ čo Radu Jude vytvoril krátky autoportrét a zároveň film o Bukurešti.

Olivier Godin vytvoril videoesej o Johnovi Cleesovi a jazzovom hudobníkovi Anthonym Braxtonovi.


Počúvane:

Najnovší diel podcastu Cinematologists prináša rozhovor s Markom Cousinsom o jeho projekte Women Make Film.


Bonus:

Filmový twitter reaguje na zrušenie Cannes.

Mark Rappaport, "Mozart in Love"
Rob Epstein, "The Times of Harvey Milk"