ICYMI: Agnès Varda, Kahlil Joseph, Kira Muratova
Tomáš Hudák 30/8/2020

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov, videí a podcastov, pri ktorých by mohla byť škoda, ak by vám unikli.


Novinky:

V októbri bude mať premiéru nový film Sofie Coppolovej On the Rocks, tu je prvý trailer.

V októbri budú môcť diváci vidieť taktiež koncertný film Spika Leeho David Byrne’s American Utopia, tu je prvý trailer.

Robert Eggers nakrúca svoj nový film Northman, zasadený do prostredia Vikingov 10. storočia. Jednu z hlavných úloh, slovanskú čarodejnicu, stvárni Björk.


Čítanie:

Criterion Collection vydal v auguste box set so všetkými filmami Agnès Varda a pri tejto príležitosti si môžete v ich magazíne Current prečítať tri eseje o jej tvorbe: Ginette Vincendeau píše o ženských postavách v jej filmoch 50. a 60. rokov, So Mayer sa zameriava na jej dokumentárne filmy a Alexandra Hidalgo sleduje, nakoľko osobné sú jej filmy.

V magazíne Photogénie nájdete text o tom, ako technické vynálezy ovplyvňovali vizuálny štýl noirových a neonoirových filmov od 40. do 80. rokov 20. storočia.

Hudobný kritik New Yorkeru Alex Ross mapuje vplyv Richarda Wagnera na hollywoodsku kinematografiu.

Katie da Cunha Lewin napísala pre Los Angeles Review of Books esej o znovuobjavovaní ženských autoriek a kultúrnom priemysle.

Elizabeth Alsop si vo Film Quarterly všíma, ako súčasné televízne seriály tematizujú solidaritu.

New York Times si všimol, že v Criterion Collection, ktorá pozostáva z viac ako tisíc filmov, sú zastúpení iba štyria afroamerickí a štyria mimoamerickí černošskí režiséri – z toho jedna žena. Text okrem iného reflektuje, ako vzniká kánon a ako sú z neho niektoré demografické skupiny tvorcov a tvorkýň (nezámerne) vytláčané.

V New York Times nájdete aj krátky profil vizuálnej umelkyne a filmárky Ja’Tovie Garyovej. (Pred štyrmi týždňami sme odporúčali jej dokumentárnu esej The Giverny Document.)


Pozeranie:

Benátsky festival bude aj tento rok ponúkať časť svojho programu online. V rámci projektu Venice Sala Web budete môcť na FestivalScope vidieť 15 filmov.

Vo svojom novom dokumentárnom filme Coronation sleduje Ai Weiwei dianie v čínskom Wuhane počas prvých mesiacov pandémie, skrz čo reflektuje čínsku štátnu moc. Film je možné vidieť na vimeo on demand.

Cinéma Club ponúka 37-minútové video Kahlila Josepha Sampha: Process, vizuálnu interpretáciu albumu Process, za ktorý získal Sampha v roku 2017 hudobnú Mercury Prize.

Magazín e-flux začal sériu filmov o násilí a politickom odpore v rurálnych oblastiach sveta s názvom Take Me Back. Momentálne je možné vidieť film Caroline Monnetovej Mobilize, vyskladaný iba z archívov National Film Board of Canada, ktorý tematizuje mobilitu pôvodných obyvateľov Kanady a prostredie, v ktorom pracujú.

Zemi, pôdohospodárstu a zápasu o pôdu sa venuje aj retrospektíva festivalu Sheffield Doc/Fest s názvom Reimagining the Land, ktorú do 6. septembra ponúka portál DAFilms.


Počúvanie:

Na stránke rozhlasovej stanice WNYC nájdete rozhovor o tom, ako Hollywood pomáhal propagovať takzvanú colorblind ideológiu, podľa ktorej treba byť slepý k odtieňu ľudskej pokožky.

Podcast magazínu Frieze venovaný ženám v umení s názvom Bow Down pokračuje od augusta druhou sezónou. V druhom diele sezóny hovorí Mark Cousins o Kire Muratovej.


Bonus:

Na Mubi Notebook nájdete kolekciu maďarských filmových plagátov, ktoré vznikli od 50. do 80. rokov 20. storočia.

Caroline Monnet, "Mobilize"
Agnès Varda, "Réponse de femmes"