ICYMI: Afrosurrealizmus, hollywoodsky feminizmus, Roma, Jean Rouch
Tomáš Hudák 11/1/2019

In Case You Missed It je výber filmových noviniek, článkov, rozhovorov a videí, ktoré nás posledné týždne bavilo objavovať.

 

Novinky:

Koncoročným bilanciám nejako extra neholdujeme, no Fantasy Double Features máme naozaj radi: autori a autorky vytvárajú double bills z jedného nového a jedného starého filmu.

Nový film Jordana Peela Us má prvý trailer.

Čilská národná cinematéka sprístupnila na svojej stránke zdarma vyše 300 filmov.

Analytická firma Jumpshot vytvorila zoznam najviac streamovaných seriálov na Netflixe. Hoci údaje zrejme nie sú presné (Netflix oficiálne čísla nezverejňuje), ukazuje problém, ktorému môže Netflix v blízkej budúcnosti čeliť – bude prichádzať o svoje najsledovanejšie seriály.

 

Čítanie:

Niekoľko našich obľúbených magazínov má nové čísla. Senses of Cinema sa okrem iného zameriava na súčasný juhoamerický film, Cinema Scope ponúka rozhovory s Robertom Minervinim alebo Claire Denis a Cléo Journal už tradične objavuje málo prebádané teritóriá nielen feministickej kinematografie.

Predsa len jedna bilancia roku 2018: kritička Alison Willmore píše o tom, ako predovšetkým hollywoodske filmy napĺňali svoj prísľub silných ženských hrdiniek. Asi sa netreba čudovať, že v mnohých prípadoch išlo iba o marketing a vyprázdnenie pojmu.

The Guardian si všíma vlnu afrosurrealizmu, teda diel, ktoré sprostredkúvajú skúsenosť Afroameričanov prostredníctvom absurdnosti a čierneho humoru. Ako príklad môže slúžiť seriál Atlanta alebo filmy Uteč či Sorry to Bother You.

O Cuarónovom filme Roma sa, samozrejme, píše veľa. Vyberáme dva príklady z publikácií, ktoré sa venujú kultúre Latinskej Ameriky. Magazín Remezcla sa skrz Romu pozrel na zobrazovanie služobníčok v latinskoamerických filmoch, akademický blog Médiatico zas filmu venoval hneď osem esejí zaoberajúcich sa hlavnou postavou, širšou kultúrou, rozprávaním filmu i cinefíliou v časoch Netflixu.

The Brooklyn Rail ponúka rozhovor s Fabricom Aragnom, spolupracovníkom Jeana-Luca Godarda a jedným zo strihačov Knihy obrazov.

The Review, magazín TIFF, mapuje históriu vzniku ikonického loga Jurského parku.

V rozhovore pre The Guardian hovorí Keira Knightley otvorene o tom, aké je to byť ženou vo filmovom priemysle.

Caspar Salmon sa pozrel na esej Pauline Kael z roku 1975 o Carym Grantovi, na to, ako Kael pracovala s Grantovou sexualitou a aké je dedičstvo neheterosexuálnych hercov a herečiek v Hollywoode.

Okrem Salmonovho textu ponúka Mubi Notebook niekoľko ďalších výborných článkov. Jeden z našich obľúbených autorov Michael Sicinski píše o tom, ako Jean Rouch premenil etnografický film, Patrick Holzapfel sa rozprával s Yervantom Gianikianom a prečítať si môžete aj dlhý rozhovor s Fritzom Langom z roku 1972.

Tiana Reid napísala pre The Paris Review osobný text o filmárovi a vizuálnom umelcovi Johnovi Akomfrahovi a o Black Audio Film Collective, ktorého členom v 80. rokoch Akomfrah bol.

Tereza Krobová na blogu Dok.revue píše o vzájomnom ovplyvňovaní sa dokumentárneho filmu a videohier.

Na záver text, ktorý nám v októbri ušiel: úvaha nad Vierou Chytilovou a feminizmom. Nie nad tým, či jej filmy sú feministické, ale čo znamená takéto označovanie, prečo to kritici robia a umelci niekedy odmietajú.

 

Pozeranie:

The Atlantic ponúka príbeh Rolfa Kanefskeho, ktorý v roku 1989 nakrútil zrejme prvý sebareflexívny horor s názvom There’s Nothing Out There. Aj napriek sľubným vyhliadkam sa však filmu v distribúcii nedarilo a v podstate sa naň zabudlo. O pár rokov neskôr Kanefsky ukázal film istému Jonathanovi Cravenovi, ktorého otec Wes onedlho na to nakrútil podobný a neporovnateľne úspešnejší film Vreskot.

Peter Strickland vytvoril pre magazín Frieze osem krátkych filmov, v ktorých rôzni umelci hovoria o vybranom objekte z ich života a opisujú, čo pre nich tento objekt znamená. Zatiaľ je zverejnených šesť videí: Neil Tennant z Pet Shop Boys hovorí o veľkom billboarde z roku 1974 s Bryanom Ferrym, módny návrhár Jeremy Scott o baretke, hudobník Jarvis Cocker o mydle, maliarka Goshka Macuga o prvom obraze, ktorý si kúpila, konceptuálny umelec Hank Willis Thomas o odznaku a hudobníčka a multimediálna umelkyňa Cosey Fanni Tutti o hudobnom nástroji.

Mubi Notebook priniesol aj zaujímavú video esej o sexualite vo filme a o tom, v čom (a či) sa umenie odlišuje od pornografie.

 

Bonus:

Instagramové konto @thenannyart ukazuje, že postava Fran Fine zo sitcomu z 90. rokov The Nanny sa neraz obliekala do šiat pripomínajúcich umelecké diela.

Jordan Peele, "Us"
John Akomfrah, "The Last Angel of History"
Alfonso Cuarón, "Roma"
Boots Riley, "Sorry to Bother You"
Jurassic Park