ICYMI: Aardman, dróny, Twilight, Pordenone a JLG s AMM na Street View
Tomáš Hudák 8/12/2018

In Case You Missed It, máme pre vás výber noviniek, textov, videí a nahrávok, ktoré nás posledné týždne bavili.

 

Novinky:

Štúdio Aardman sa rozhodlo dať svoje akcie zamestnancom, čo im podľa vlastných slov zaručí naozajstnú nezávislosť.

Festival Sundance zverejnil svoj line-up, tešíme sa najmä na nové filmy Penny Lane a Joanny Hogg.

Denis Côténový film.

Ben Wheatley pracuje pre Netflix na novej adaptácii románu Daphne du Maurier Rebeka.

Roy Andersson predstavil na festivale v Seville ukážku zo svojho nového filmu, ktorý by mal mať premiéru budúci rok. Nový film začal nakrúcať aj Wes Anderson.

Zdá sa, že sa schyľuje k tomu, aby svet videl film The Amusement Park, ktorý George Romero nakrútil v roku 1973 a ktorý nebol nikdy verejne premietaný – samozrejme, kvôli jeho obsahu.

Berlinale ohlásilo svoju retrospektívu, venovať sa bude nemeckým filmárkam (z východu i západu) a ich tvorbe z rokov 1968 – 1999.

The Criterion Collection spustí na jar 2019 vlastné VOD. Táto informácia prišla len pár týždňov po tom, čo bol ohlásený zánik FilmStruck, kde bolo možné vidieť filmy z knižnice The Criterion Collection.

A nakoniec trochu intelektuálneho bulváru: Francis Ford Coppola sa ide venovať predaju luxusnej marihuany, zatiaľ čo Apichatpong Weerasethakul zvažuje vystúpenie z americkej Akadémie filmových umení a vied, pretože členské poplatky sú skrátka príliš vysoké.

 

Čítanie:

The Atlantic ponúka kritický článok o nakrúcaní drónmi v prírode.

Profesorka June Cross píše o vzťahu medzi dokumentárnym filmom a žurnalizmom.

Prvý film zo série Twilight mal premiéru pred 10 rokmi. Vox ponúka rozhovor troch kultúrnych kritičiek a jedného kritika o tom, ako fenomén Twilight zmenil (pop)kultúru a čo jeho recepcia hovorí o rodovej politike.

Sally Shafto píše o postavení žien vo francúzskej spoločnosti a kinematografii okolo roku 1968 a o Sylvine Boissonnas, ktorá sa stala mecenáškou radikálneho filmu a tzv. skupiny Zanzibar (kam patril aj mladý Philippe Garrel).

Mubi Notebook ponúka rozhovor s Jayom Weissbergom, riaditeľom najväčšieho festivalu nemých filmov v Pordenone. Reč je o tom, prečo sa na niektorých tvorcov zabúda, o hľadaní neznámych filmov, digitalizácii či hudobných sprievodoch.

Matt Turner píše o Los Otros a budovaní komunity okolo experimentálneho filmu na Filipínach.

 

Pozeranie:

David Lynch vytvoril promo video Ant Head k albumu Thought Gang, čo je „ezotericko-jazzový“ projekt Lyncha a Angela Badalamentiho, ktorý sa zrodil zo spolupráce na pôvodnom Twin Peaks.

Mnoho sa už napísalo o Ejzenštejnovej montáži v súvislosti s jeho filmami z 20. rokov, no výrazne menej v súvislosti s jeho „neskoršími“ filmami, keď svoje teórie posunul iným smerom. De Filmkrant ponúka video esej o strihu a konštruovaní priestoru vo filme Alexander Nevský.

Internetový festival ArteKino ponúka aj tento rok zdarma 10 súčasných európskych filmov.

Na DAFilm môžete vidieť 6 filmov Wang Binga.

Mubi zas ponúka retrospektívu F. J. Ossanga.

 

Počúvanie:

Profesorka Catherine Grant, ktorá sa dlhodobo zaoberá videoesejami na teoretickej úrovni a aj ich sama desiatky vytvorila, mala v Londýne prednášku o videoesejách ako forme na pomedzí kritiky a umenia, pričom vychádzala zo Šklovskeho pojmu ozvláštnenia.

 

Bonus:

Zdá sa, že ktosi objavil Jeana-Luca Godarda and Anne-Marie Miéville na Google Street View.

Jean-Luc Godard and Anne-Marie Miéville on Google Street View
Los Otros: workshop s Jangwook Leem
Roy Andersson, "About Endlessness"
David Lynch, "Ant Head"
F.J. Ossang, "9 Fingers"