Hrejivá komédia vo Future Frames
Adam Straka 5/6/2018

EFP Future Frames, platforma otvárajúca dvere mladým študentom z filmových škôl, predstavila svoj tohtoročný výber. Medzi desiatkou filmov premietaných na 53. ročníku filmového festivalu v Karlovych Varoch sa opäť ocitol jeden slovenský zástupca. Po minuloročnom úspešnom filme Atlantída, 2003 od Michala Blaška sa tento rok vo Future Frames predstaví Michal Ďuriš so snímkou Hrejivá komédia o depresii, šialenstve a nesplnených snoch. 

Reakcia Miša Ďuriša: „Účasť v sekcii Future Frames pre mňa znamená strašne veľa. Dá to pocítiť, že to má zmysel. Že všetok ten nekonečný čas investovaný do filmu, mentálna a fyzická energia, a samozrejme aj vlastné peniaze, sa vrátia aspoň formou nominácie na Áčkovom festivale.

Pri tomto konkrétnom filme som to čakal,“ odpovedal na otázku, či ho po predchádzajúcej pozitívnej reakcii na film v škole účasť na zahraničnom festivale prekvapila a pokračoval: „Nechcem znieť namyslene, ale otázka bola smerovaná priamo. Pri všetkých mojich iných filmoch by ma to však prekvapilo.

A aké má očakávania pred premietaním filmu medzinárodnému publiku a novinárom – vníma to ako šancu dostať sa do širšieho medzinárodného povedomia?

Očakávania mám lokálne. Ak bude nejaké širšie povedomie, tak super, ale hlavne mi to aspoň trochu legitimizuje môj alternatívny herecko-režijny spôsob tvorby. A poukáže inštitúciám, ktoré film podporili aj bez scenára, že sa im ten risk vyplatil.

Kinečko teší, že je slovenská kinematografia v zahraničí reprezentovaná touto výnimočnou snímkou a Michalovi drží palce!