GoCritic!
Publikované 5/5/2018

Prvý ročník medzinárodného workshopu štartuje tento rok v Karlových Varoch!

Medzinárodný filmový portál Cineuropa predstavuje svoju novú aktivitu GoCritic!, tréningový program pre filmových žurnalistov a kritikov, organizovaný v spolupráci s viacerými európskymi festivalmi a ďalšími partnermi, akým je napríklad aj Kinečko.  Pilotný workshop prebehne už čoskoro vrámci 53. Medzinárodného filmového festivalu Karlovy Vary (29. júna – 7.júla).

GoCritic! je prvým celoeurópskym programom tohto druhu. Prebiehať bude v angličtine. Počas workshopov, vedených skúsenými žurnalistami a kritikmi na siedmich festivaloch počas prvého roka a tiež prostredníctvom nasledovného online usmerňovania, vytrénuje GoCritic! 50 kvalitných filmových žurnalistov. Hlavným zámerom je rozvíjať schopnosti zúčastnených žurnalistov v praxi, počas čoho bude vznikať kvalitný kritický obsah. Články účastníkov budú publikované na špeciálnej podstránke portálu Cineuropa a vybrané texty v preklade aj na stránke Kinečka. Najúspešnejší účastníci získajú možnosť publikovať na portáli Cineuropa profesionálne – teda získajú platenú prácu filmových kritikov pre jeden z najčítanejších európskych portálov.

Po pilotnom workshope v Karlových Varoch bude GoCritic! pokračovať v roku 2019 na festivaloch v TersteGöteborgu, Vilniuse, Transilvánii, Záhrebe a San Sebastiáne.

Tím tútorov GoCritic! tvoria skúsení filmoví publicisti ako Boyd van Hoeij, Neil Young, Dana Linssen,Carmen Gray, Michael Pattison, Tristan Priimagi a Vladan Petkovic, ktorý je zároveň hlavným organizátorom týchto workshopov.

Filmový kritik Vladan Petkovic pre Kinečko: “GoCritic! je skvelá príležitosť pre mladých publicistov a kritikov dotknúť sa zblízka a osobne festivalového sveta a priemyslu, pretože nejde len o workshop, na ktorom sa trénuje písanie, ale oboznámime sa tiež so základmi výberu filmov pre festivaly, práce sales agentov, získávania rozhovorov s prominentnými filmovými tvorcami či poznatky ako sa dá za lacno (resp. zdarma!) na tom ktorom festivale najesť. Samozrejme sa zlepší vaša písaná angličtina, precvičíme si rôzne žurnalistické formáty a ich kombinácie. Vďaka GoCritic! budete mať šancu stretnúť sa s dôležitými osobnosťami filmového priemyslu a rozšíriť tak sieť svojich kontaktov. A v neposlednom rade, účasťou na workshope ste už jednou nohou v Cineurope.”

GoCritic! vytvorí novú komunitu žurnalistov, ktorá osvieži existujúce kritické kruhy novými myšlienkami prostredníctvom perspektívy mladších generácií a posunie diskurz o vývoji filmového priemyslu na novú úroveň.

Výzva na predkladanie žiadostí o účasť na pilotnom workshope je otvorená do 25. mája. Štyria vybraní účastníci budú intenzívne pracovať pod vedením tútora Michaela Pattisona a hlavného organizátora Vladana Petkovica na recenziách, rozhovoroch a reportážach počas 53. Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch.

Prihlásiť sa môžu účastníci zo všetkých európskych krajín, ktorí majú nad 18 rokov a publikovali predtým minimálne jeden text z oblasti filmu v tlači alebo online. Prihlášku a inštrukcie na jej podanie nájdete TU.