GEAMĂNA: portrét zanikajúcej dediny, ktorú pochováva odpad z bane na meď
Publikované 17/8/2022

Tlačová správa, 17. august 2022

ČASU JE MÁLO A BAHNO STÚPA

Vzniká dokumentárny film GEAMĂNA, ktorý zobrazuje náš vzťah k enviromentálnej kríze. Malá obec stratená v Transylvánskych horách v Rumunsku, sa vyše š̌tyridstať rokov potápa do toxického bahna. Baňa na meď je stále v prevádzke. Denne do údolia Geamăny priteká 14 tisíc ton odpadovej hlušiny, 30 ton vápna, a dažďová voda zafarbená od rôznych chemikálií. Každý rok sa odkalisko, veľké ako Liptovská Mara, zdvihne o ďalší meter. Tri domy čaká najbližší rok definitívny zánik. V tesnom dotyku s rastúcou katastrofou však stále žije 12 ľudí, ktorí nechcú opustiť svoje domovy. Niektorí obyvatelia ešte stále dúfajú, že baňa utlmí svoju činnosť a oni nebudú musieť odísť. Iní zas veria, že umrú skôr, než hladina dorazí k ich domu, aby sa nemuseli sťahovať.

Chcem podať svedectvo o našej budúcnosti prostredníctvom sledovania života komunity odsúdenej na zánik.” hovorí režisér Miro Jelok a pokračuje ďalej “Geamăna je pre mňa zaujímava aj tým, že sa v nej, akoby v malej súkmavke, zrkadlí náš vzťah k enviromentálnej kríze. Prizeráme sa vlastnej nemohúcnosti, cítime sa malí, aby sme niečo ovplyvnili. Katastrofa vytvorená našou bezohľadnou činnosťou naberá rokmi na mohutnosti, pomaly sa dvíha a stúpa. Dochádza nám čas a zdá sa, že jediné, čo môžeme urobiť, je vyčkať vlastný koniec.

Hlavnou postavou je štyridsaťštyri ročná Valerica, ktorá utiekla pred svojím mužom do domu, ktorý zdedila po otcovi. Začína nový život na mieste bez budúcnosti. Dve staršie ženy, Anuca a Varvara, sa budú musieť čoskoro odsťahovať. Bahno dosiahlo k ich domom a ony sa musia proti svojej vôli presídliť inam. Anucu, ktorej odkalisko už podmylo drevenicu, to čaká o niekoľko týždňov.

Priamo v Geamăne sme si prenajali opustenú drevenicu, v ktorej žijeme. Dedinu navštevujeme pravidelne a strávili sme v nej dokopy niekoľko mesiacov. Postupne sme spoznávali miestnych a spriatelili sme sa. Vo filme observačne nakrúcame najmä každodenné výjavy a situácie zo života, zaznamenávame plynutie času. Začali sme nakrúcať v roku 2020, ale aby sme dokázali vizualizovať čas a zachytiť meniacu sa krajinu, produkcia filmu potrvá do roku 2026.” uvádza režisér Miro Jelok.

Filmári spúšťajú otvorenú zbierku na donio.sk, ktorá by mala pokryť náklady na tohtoročné nakrúcanie počas troch mesiacov. Spôsob, ktorým realizujú film si totiž vyžaduje sústredené niekoľkotýždňové pobyty. Paralelne pracujú aj na žiadosti o štátnu podporu, kým však decembrové rozhodnutie komisie o osude projektu padne, môže byť pre nich už neskoro. Preto sa rozhodli financovať túto fázu produkcie prostredníctvom priazne divákov.

“Budeme radi, ak sa k tejto aktivite pripojíte, napíšete o nás alebo nás prezdieľate a podporíte. Pomôžete nám tak k šíreniu osvety a zaujímavého príbehu o tejto obci a jej posledných obyvateľoch. Času je málo a bahno stúpa.”

Vznik filmu môžete podporiť prostredníctvom kampane:

https://www.donio.sk/geamana