Future Frames: Ako sa učila film Judita Gamulin
Eva Križková 7/9/2018

Na tohtoročnom MFF Karlovy Vary sme sa stretli s účastníkmi Future Frames. Ide o dôležité fórum pre mladých režisérov. Desať talentovaných študentov a absolventov európskych filmových škôl, starostlivo nominovaných organizáciou EFP (European Film Promotion) a vybraných umeleckým vedením karlovarského festivalu absolvovalo intenzívny trojdňový program, ktorého zámerom je uľahčiť a podporiť ich vstup na profesionálnu medzinárodnú filmovú scénu a to aj vďaka rozsiahlej mediálnej podpore. My sme sa každého z nich opýtali na ich štúdium, na to, ako sa učí film na filmovej škole v tej-ktorej európskej krajine.

Judita Gamulin, narodená v roku 1992, študuje momentálne v druhom ročníku magisterského štúdia filmovej a televíznej réžia na Akadémii dramatických umení v Záhrebe, kde predtým absolvovala bakalárske štúdium strihovej skladby. V priebehu posledných pät rokov pracovala v komerčnej televíznej tvorbe ako režisérka, scenáristka, asistentka réžie a strihačka. Doteraz nakrútila krátke filmy Daddy issues (2014), Minus 4 (2015), Flowers (2015) a Marica (2017). Jej krátky film Flowers bol nominovaný na 43. Študentských cenách Akadémie v roku 2016.

Judita Gamulin pre Kinečko:

Tento mesiac budem končiť svoje štúdium réžie na Univerzite v Záhrebe. Ide o jedinú školu v Chorvátsku, kde sa učí film a divadlo. Školu navštevuje približne 350 študentov a má 8 katedier. Pedagógovia sú zväčša veľmi úspešní a relevantní profesionáli a hlavným indikátorom kvality školy je úspech, ktorý získali jej študenti v posledných rokoch. Ten je neprehliadnuteľný vzhľadom na to, aká sme malá krajina. Rozpočet školy je menší než vo väčšine európskych krajín, ale málokedy je to poznať na prácach študentov. Myslím si, že naša škola môže smelo konkurovať najprominentnejším školám v Európe. Slabšou stránkou výuky je vzdialenosť od medzinárodného kontextu a zahraničných pedagógov. Určite by sme mali využívať širšiu perspektívu.

Myslím si, že filmárstvo nie je niečo, čo vás niekto môže naučiť. Je to skôr niečo, čo sa musíte naučiť sami – v praxi a na vlastných chybách. S technickými základmi filmárstva sa dá oboznámiť za menej ako mesiac, ale trvá celý život, kým sa stanete majstrom remesla.

Pod týmto článkom si teraz môžete pozrieť Juditin film Marica online.

Maricin manžel má neprestajne problémy. Posledná kvapka ju odradí, aby sa po práci vrátila domov, ale zároveň jej umožní, aby bola konečne sama sebou. Získa čas na reflexiu svojho života. Tento krátky čin rebélie jej pomôže nazbierať sily. Aj keď, možno bola už dostatočne silná, keď sa rozhodla neotvoriť dvere do svojho bytu… Marica je krehký film o prchavom momente v čase, ktorý aj keď sa zdá bezvýznamným, predsa môže zmeniť celý život.