Future Frames: ako sa učil film Stijm Bouma
Eva Križková 2/9/2018

Na tohtoročnom MFF Karlovy Vary sme sa stretli s účastníkmi Future Frames. Ide o dôležité fórum pre mladých režisérov. Desať talentovaných študentov a absolventov európskych filmových škôl, starostlivo nominovaných organizáciou EFP (European Film Promotion) a vybraných umeleckým vedením Karlovarského festivalu absolvovalo intenzívny trojdňový program, ktorého zámerom je uľahčiť a podporiť ich vstup na profesionálnu medzinárodnú filmovú scénu a to aj vďaka rozsiahlej mediálnej podpore. My sme sa každého z nich opýtali na ich štúdium, na to, ako sa učí film na filmovej škole v tej ktorej európskej krajine.

Holandský filmár Stijn Bouma vyrastal v Hoorne. Film študoval na univerzite v Amsterdame. Popri štúdiu nakrútil niekoľko krátkych filmov, pracoval v kine a absolvoval stáž v spoločnosti Circe Films. Po skončení magisterského štúdia ho prijala Sarajevo Film Academy do svojho filmfactory programu. Jeho film Lejla (2017) bol uvedený v súťaži Cinefondation v roku 2017 v Cannes. Následne režíroval film Regained memory (2018) v Sarajeve, predtým ako vytvoril krátky film VISITE (2018) po svojom návrate do Holandska. V súčasnosti pracuje na svojom dlhometrážnom debute. Pre Kinečko sme sa Stijna opýtali, ako si spomína na svoje filmové štúdium.

 Stijm Bouma:

„Môj príbeh je trochu zvláštny, pretože potom, ako som ukončil štúdium v Amsterdame, ktoré bolo veľmi teoretické, rozhodol som sa absolvovať ďalšie štúdium v Sarajeve. Šlo o program, ktorý na Sarajevskej akadémii založil Béla Tarr. Jeho prácu som vždy obdivoval a okrem toho, že mám rád Bélu, vyhovoval mi aj jeho prístup k študentom. Vytvára prostredie, kde má každý možnosť rozvinúť svoju vlastnú senzitivitu. Pozval najlepších filmárov z celého sveta, akými sú napríklad Carlos Reygadas, Pedro Costa alebo Tsai Min Ling, aby s nami robili dvoj až trojtýždňové workshopy. V podstate to fungovalo tak, že niekto prišiel, predstavil nám svoj svet, svoju metódu, svoj pohľad na to, čo je to film a ďalší týždeň prišiel niekto iný, kto nám povedal presný opak. Dôsledkom bolo, že každý z nás si musel nájsť svoju vlastnú cestu, nachytať niečo tu a niečo tam a vyvinúť si vlastný výraz. Okrem prednášok sme každý nakrúcali aj vlastné filmy a keďže sa na tomto programe zúčastňovali iba študenti réžie, museli sme si vzájomne pomáhať, robiť si kameramanov či zvukárov. Vďaka tomu som strávil veľa času na pľaci iných ľudí, čo bolo pre mňa tiež veľmi poučné.“

Film Regained Memory je prístupný online na Kinečku (dole pod textom) v dňoch 3. až 5. septembra 2018.