Filmový kokteil: Wendigo
Publikované 27/6/2019

Aj filmy majú svoju príchuť! V spolupráci s bratislavským SKY Bar & Restaurant preto prichádzame s jedinečným konceptom tzv. filmového kokteilu – netradičnou formou recenzie v podobe drinku, ktorý pozostáva z ingrediencií pripomínajúcich prostredie, atmosféru či charakter vybraného diela.

Naším prvým prípitkom sme sa rozhodli vo veľkom štýle uzavrieť tému mesiaca FILM is (not) DEAD!. V rámci nej sme nahliadli do obrazov o smrti a zmŕtvychvstaní, venovali sme sa spôsobom, akými bola smrť v kinematografii vyobrazená, ale aj mŕtvym a znovuobjaveným vyjadrovacím prostriedkom filmového jazyka. Ak vám v našom rešerši chýbal hororový kinohit Cyntoryn zvieratiek (Pet Sematary, 2019), ktorý podľa rovnomennej literárnej predlohy Stephena Kinga nakrútili Kevin Kölsch a Dennis Widmyer, teraz si ho môžete doslova vychutnať!

The Wendigo,

The Wendigo!

Its eyes are ice and indigo!

Its blood is rank and yellowish!

Its voice is hoarse and bellowish!

Týmito veršami opísal mýtické stvorenie z algonkinskej folklórnej tradície americký básnik Ogden Nash. Wendigo máta obyvateľov severských lesov USA a Kanady raz ako lesný démon, inokedy ako netvor požierajúci ľudské mäso, a v Kingovej tvorbe sa objavuje dokonca dvakrát (okrem Cyntorynu zvieratiek aj v románe Dievča, ktoré malo rado Toma Gordona).

Motív smrti a zmŕtvychvstania uprostred temného cintorínu King rozohráva pomocou prírodného elixíru, ktorým Wendigo dokáže prenášať duše z ríše mŕtvych do nášho sveta. A keďže jeho základ tvoria kukurica a kamilky pestované na kyslej pôde, v našom drinku s názvom Wendigo sa ocitá bourbon, typ americkej whiskey, ktorá sa vyrába primárne z kukurice už od 18. storočia, a kamilkový sirup.

Wendigo inšpirované menom a receptúrou onoho zloducha pre Kinečko namiešal Martin Belan zo SKY Bar & Restaurant.

45 ml Bulleit Bourbon

60 ml fermentovaný čaj

20 ml kamilkový sirup

2x dash Peychaud’s Bitters

5x drops Easy Foam

Nezabúdajte, že Wendigo vás dokáže opojiť, no zaručene aj vrátiť späť medzi živých!