Filmový festival Locarno uvedie až päť slovenských filmov
Publikované 6/7/2022

Filmový festival Locarno otvorí 3. augusta svoj 75. ročník. Do jeho programu sa dostalo až päť filmov, ktoré vznikli v slovenskej (ko)produkcii. Štyri z nich budú uvedené v svetovej premiére.

V súťažnej sekcii Cineasti del presente sa predstaví mysteriózna dráma Svetlonoc v réžii Terezy Nvotovej podľa námetu Barbory Námerovej, v ktorej sa Šarlota po rokoch vracia do rodnej dediny v slovenských horách. Utiekla odtiaľ za nejasných okolností a miestni obyvatelia ju celý čas považovali za mŕtvu a teraz sa boja, že svojím príchodom prebudí legendárnu bosorku.

Dva filmy boli vybrané do súťaže krátkych filmov Pardi di domani. Experiment Asterión Francesca Montagnera (jeho film Bratstvo ocenený v Locarne minulý rok je momentálne v slovenských kinách) sa pohybuje na hranici medzi dokumentom a hraným filmom, kinematografiou a inštaláciou. Dokumentárny pohľad na tradíciu preparovania býkov v Španielsku je zobrazením vzťahu medzi človekom a zvieraťom, abstraktnou štúdiou o ľudskej potrebe konzervácie toho, čo považuje za cenné.

Animovaný film Peniaze a šťastie režisérskej dvojice Ana Nedeljković a Nikola Majdak Jr. sa odohráva v Hamsterlande, v krajine škrečkov, kde vládne 100 % miera zamestnanosti i šťastia. Túžba po perfekcionizme však vyplavuje aj temné stránky navonok dokonalého sveta.

Dokument Veroniky Liškovej Návštevníci vo výbere Semaine de la critique sleduje českú antropologičku Zdenu počas výskumu v najsevernejšie položenom meste planéty. Miestna komunita sa musí vyrovnávať s klimatickou zmenou, globalizáciou, ako aj geopolitickými záujmami ľudí pri moci.

Detský film v sekcii Locarno Kids Ako som sa naučila lietať režiséra Radivoja Adrića pôvodom zo Sarejeva podľa scenára Ljubice Luković je príbehom 12-ročnej Sofie. Tá počas dovolenky v Stredomorí zažíva zlomové okamihy dospievania. Film mal svoju medzinárodnú premiéru na festival BUFF v Malmö, kde získal Cenu European Children’s Film Association.

Celý program si môžete pozrieť tu.

Návštevníci (r. Veronika Lišková; zdroj FF Locarno)
Svetlonoc (r. Tereza Nvotová; zdroj FF Locarno)