Film Strigov má premiéru na dvoch prestížnych festivaloch!
Publikované 9/5/2022

Tlačová správa, 2. mája 2022

Na konci mája a začiatku júna bude mať slovenský krátky film Strigov premiéru na dvoch prestížnych festivaloch. Medzinárodná premiéra sa uskutoční na DocAviv festivale v Tel Avive, v Izraeli a bude ju nasledovať európska premiéra na Krakow film Festivale v Poľsku.

Film Strigov je subjektívnym pohľadom do tváre smrti, rozlúčkou s babičkou a miestami z detstva, ktoré zanikli.

Krátky dokumentárny poetický film Strigov zobrazuje intímnu perspektívu, surreálnu reflexiu smrti a života na zriedkavo zachytenom momente pohrebu zosnulého príbuzného. Film je rozlúčkou so zanikajúcim svetom tradičnej rusínskej komunity v kopcoch východného Slovenska. Film je metaforou, rozlúčkou so svetmi, ktoré blednú smrťou každého z našich predkov. Vizuálne vysoko subjektívny, snový čiernobiely film sprevádzajúci divákov do sveta pamäti a vzájomne sa prelínajúcej minulosti a súčasnosti.

Režisérka Barbora Berezňáková k filmu uviedla: “Prvotný nakrútený materiál filmu, záznam rusínskeho pohrebu, vznikol spontánne, na základe životnej udalosti, v ktorej som sa ocitla a zdokumentovala ju v roku 2018. Počas pandémie sa téma smrti, staroby a konečnosti bytia stala súčasťou našich životov v úplnej novej miere a kontexte.”

Film zachytáva raritné pohrebné rituály vo vymierajúcej rusínskej komunite. Nadstavbou na etnografický portrét komunity je pohľad a pokus o pochopenie fenoménu smrti detskými a dospelými očami. Film zachytáva cez snovú avantgardnú atmosféru premenu nevedomosti smrti a strachu z nej smerom k zrelému pohľadu a vyrovnávanie sa so stratou blízkej osoby ako aj vyrovnávanie sa s vlastnou smrteľnosťou.

Medzinárodná premiéra sa uskutoční 27. mája 2022, v Tel Avive na festivale DocAviv, ktorý je jediným festivalom v Izraeli venovaný výlučne dokumentárnym filmom. Patrí medzi popredné svetové dokumentárne festivaly, pričom každý rok sa premietne viac ako 120 dokumentárnych filmov. Od roku 2018 sú víťazi súťaže krátkych filmov automaticky zaradený aj do súťaže o Oscara v kategórii dokumentárnych filmov.

Po medzinárodnej premiére, 31. mája 2022, bude nasledovať európska premiéra na Krakovskom filmovom festivale, ktorý je jedným z najstarších podujatí na svete venovaných dokumentárnym, animovaným a krátkym filmom. Ocenenia udelené v krátkometrážnej súťaži kvalifikujú film na Oscara ako aj na Európsku filmovú cenu udeľovanú Európskou filmovou akadémiou.

Slovenským divákom prinesie film distribučná spoločnosť Film Expanded v priebehu júna 2022. Kreatívny riaditeľ Film Expanded Matej Sotník k filmu uviedol: „Strigov uvedieme do kín aj na netradičné premietacie miesta v lete. Slovenské publikum sa môže už teraz tešiť na zaujímavé spojenie s iným rovnako kvalitným dokumentárnym titulom, s ktorým si budú raziť cestu k divákom*čkam spoločne. Viac informácií prinesieme už čoskoro.”

Realizáciu filmu podporil Audiovizuálny fond.