Film Obeť bude mať severoamerickú premiéru v Toronte
Publikované 17/8/2022

Tlačová správa, 17. august 2022

Režisér Michal Blaško uvedie svoj celovečerný debut Obeť hneď na dvoch prestížnych svetových filmových festivaloch. Po premiére v Benátkach poputuje priamo na 47. ročník jedného z najväčších verejne navštevovaných svetových festivalov v Toronte.

V rozdelenej spoločnosti je obeťou každý. Vinní sú všetci.

Irina je slobodná matka z Ukrajiny, ktorá žije so svojím synom Igorom v malom meste v Českej republike. Keď Igora brutálne napadnú, celé mesto sa solidárne postaví na Irininu stranu a jednohlasne odsúdi rómskych páchateľov, ktorí sú údajne za útok zodpovední. Po tom, čo sa Igor v nemocnici prebudí sa z incidentu stáva príbeh, ktorý naberá pod vplyvom osobností médií, politiky či verejnosti rozmanitú optiku. Obeť je príbehom matky, ktorá sa domáha spravodlivosti, no čelí diskriminácii, nacionalizmu a predsudkom. V záujme ochrany rodiny a hľadania pravdy musí nakoniec učiniť osudové rozhodnutie.

Michal Blaško

Michal Blaško vyštudoval filmovú a televíznu réžiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a FAMO Písek. Jeho krátke filmy boli uvedené v programe prestížnych svetových festivalov na celom svete a vyhrali niekoľko ocenení. Jeho bakalársky krátky film Atlantída, 2003 (2017) mal premiéru v rámci Cinéfondation v Cannes. Okrem ďalších cien, ktoré získal na rôznych ďalších festivaloch, bol ocenený aj Českým levom za najlepší študentský film. Okrem úspešných študentských filmov má Michal na konte aj mnoho skúseností s režírovaním televíznych seriálov ako Slovania, Za sklom, Profesor T – nominovaný na Českého leva či minisériou Podezření, ktorá mala premiéru na Berlinale. Film Obeť je jeho celovečerný debut.

„Obeť je príbehom o dôvere matky Iriny a syna Igora žijúcich v cudzom štáte, kde sú v podstate odkázaní sami na seba. Mojím cieľom bolo prostredníctvom Irininho emočného portrétu obnažiť podstatu stredoeurópskej spoločnosti, pre ktorú je situácia hlavnej hrdinky príležitosťou ukázať svoju nenávisť a legitimizovať ju.“  Hovorí režisér filmu Michal Blaško.

Medzinárodné herecké obsadenie

V hlavných úlohách matky Iriny sa predstaví ukrajinská herečka Vita Smachelyuk známa najmä z televíznych seriálov, ktorá momentálne pôsobí v nemeckom Hamburgu. Úlohu jej syna Igora si zahrá ukrajinský mladý herecký talent študujúci v Prahe Gleb Kuchuk.  Pre obidvoch hercov je obsadenie v celovečernom filme debutom.  Vedľajšiu úlohu si vo filme zahrá aj držiteľka Českého Leva za hlavnú herečku vo filme Domácí péče (2015) Alena Mihulová či Viktor Zavadil, ktorý bol na Českého Leva nominovaný za hlavnú postavu vo filme Jan Palach (2018). V epizódnej postave sa ukáže aj obľúbená mladá česká herečka Elizaveta Maximova.

Medzinárodný filmový festival v Toronte je jedným z najväčších verejne navštevovaných svetových festivalov. Prvý ročník sa konal v roku 1976 a ročne priláka okolo 480 000 návštevníkov. Podľa prestížneho časopisu Variety je festival Toronto hneď na druhom mieste za Cannes. Prestížne ocenenie za réžiu (Ebert Director Award) si tento rok preberie Sam Mendes, režisér filmov Americká krása (1999) či James Bond (2012,2015).

“Je to už šesť rokov od momentu, kedy sme s Michalom začali uvažovať o jeho celovečernom debute. Príprava si vyžadovala snahu mnohých talentovaných ľudí a partnerov, aby film počas náročného obdobia pandémie mohol vzniknúť. Je pre nás všetkých veľkou cťou, že ho budeme môcť uviesť na svetovej premiére v rámci najstaršieho filmového festivalu na svete.” hovorí Jakub Viktorín, producent filmu zo spoločnosti nutprodukcia.

Film Obeť vznikol v slovensko – česko – nemeckej koprodukcii. Produkujú ho filmové spoločnosti nutprodukcia a nuprodukce. Jeho koproducentami sú Rozhlas a televízia Slovenska, Česká televize a Electric Sheep. Film finančne podporili Audiovizuálny fond, Státní fond kinematografie, Eurimages, Hamburg Film Fund, German Federal Film Fund, Creative Europe MEDIA, Jihomoravský fond, Ústecký kraj, Plzeňský kraj. Distribútorom je Continental film.


Facebook: https://www.facebook.com/obetfilm

Instagram: https://www.instagram.com/obet_victim/