Festival v Cannes zverejnil program
Publikované 14/4/2022

Festival v Cannes dnes zverejnil veľkú časť svojho tohtoročného programu. Vo výbere sa už tradične nachádza množstvo filmov etablovaných autorov vrátane predchádzajúcich víťazov Zlatej palmy. Zo zatiaľ 18 zverejnených filmov v hlavnej súťaži sú tri režírované ženami. 75. ročník festivalu sa uskutoční 17. – 28. mája 2022.

Medzi predchádzajúcich víťazov, ktorí budú opäť bojovať o hlavnú cenu, patria Jean-Pierre a Luc Dardennovci (1999 – Rosetta, 2005 – Dieťa), Hirokazu Koreeda (2018 – Zlodeji), Cristian Mungiu (2007 – 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni) a Ruben Östlund (2017 – Štvorec). Po tom, čo Claire Denis získala na Berlinale cenu za réžiu filmu Both Sides of the Blade (Avec amour et acharnement), sa francúzska autorka predstaví v Cannes so svojím druhým tohtoročným filmom. Novinku na festivale uvedie aj Kelly Reichardt (naposledy Prvá krava), ktorá si podľa najnovších správ v auguste prevezme v Locarne Čestného leoparda. Do Cannes sa s celovečerným filmom po ôsmych rokoch vráti aj David Cronenberg (naposledy Mapy ku hviezdam).

O Zlatú palmu sa budú uchádzať aj ďalší režiséri, ktorých predchádzajúce filmy sú známe slovenskému publiku, ako Ali Abbasi (Hranica), Arnaud Desplechin (práve v kinách Klam), Lukas Dhont (Dievča), Park Chan-Wook (Old Boy či naposledy Komorná) alebo Kirill Serebrennikov (Leto, U Petrovovcov zúri chrípka).

V druhej súťažnej sekcii Un Certain Regard, ktorá je určená formálne inovatívnejším spôsobom rozprávania, sa s novými filmami predstavia napríklad Hlynur Pálmason (Biely, biely deň) či Agnieszka Smoczyńska (Útek).

V nesúťažných sekciách svoje filmy uvedú George Miller (Mad Max: Zbesilá cesta), Quentin Dupieux (naposledy Mucha v kufri), Olivier Assayas (v distribúcii naposledy Personal Shopper) so seriálovou verziou svojho slávneho filmu Irma Vep alebo Sergej Loznica (na Slovensku naposledy Štátny pohreb).

Úplný zoznam filmov nájdete tu, ďalšie filmy by do programu mali byť doplnené v najbližších týždňoch.