Festival Áčko 2020 – online verzia prinesie prehľad slovenskej, ale aj svetovej študentskej tvorby
Publikované 9/11/2020

Festival sa tohto roku aj napriek zložitej pandemickej situácii uskutoční. Prebehne tak v online priestore webovej stránky festivalu – www.festivalacko.sk od piatku 13. novembra do nedele 15. novembra 2020, bezplatne pre všetkých. Novinkou festivalu nie je iba jeho online forma, ale aj fakt, že víťazné pásmo filmov odvysiela Rozhlas a televízia Slovenska, a to už 15. novembra o 23:25 na Dvojke.

Súťažná sekcia festivalu prinesie 28 filmov z toho 18 hraných, 7 dokumentárnych a 3 animované filmy. Ceny sa odovzdávajú v kategóriách: najlepší film, najlepší hraný film, najlepší dokumentárny film, najlepší animovaný film, najlepší scenár, najlepšia kamera, najlepší zvuk, najlepší strih, najlepšie vizuálne efekty a najlepší divácky film​.

O výbere víťazných filmov bude rozhodovať porota v zložení: Zuzana Gindl-Tatárová, Anton Šulík, Zuzana Aufrichtová, Tomáš Danay, Ivan Brachtl a Tomasz Wierzbicki.

Mimo súťažnej sekcie prinesie festival ešte dve pásma filmov. Throwback sekcia ukáže študentské filmy aktuálnych pedagógov filmovej fakulty (napr.Peter Bebjak). CILECT sekcia prinesie výber najlepších svetových študentských filmov za posledný rok.

Súčasťou programu bude aj online masterclass so skladateľom filmovej hudby Vladimírom Martinkom. Hudba rodáka zo Žiliny je známa z filmov Legenda o lietajúcom Cypriánovi, Láska na vlásku, Únos, Sviňa a iných. Druhý masterclass predvedie Mano Khalil, režisér kurdsko-švajčiarskeho pôvodu, ktorý vyštudoval Filmovú fakultu VŠMU. Introduction k jeho tvorbe prednesie Stanislav Párnický.


Zdroj: TS