Dokumentárny film Niečo naviac si získal divákov na premiérach svojimi umeleckými kvalitami aj silnou témou
Publikované 24/9/2018

Nový slovenský dokument, ktorý mal festivalovú premiéru na MFF Cinematik v Piešťanoch a slávnostnú premiéru minulý štvrtok v dvoch kinosálach Kina Lumière, je už v slovenskej distribúcii a ponúka divákom skutočne niečo navyše.

Atmosféra, ktorá zavládne v kinosále alebo inom kultúrnom stánku po posledných titulkoch, akordoch či záverečnej dramatickej scéne sa dá prirovnať k atmosfére, ktorá nastane medzi dvomi neznámymi ľuďmi po krátkom dialógu. Chémia buď zafunguje alebo nie. Nedá sa to oklamať. Burácajúci potlesk, úsmevy na tvárach divákov a neskrývané dojatie v hľadisku aj pred plátnom, kde stáli tvorcovia a protagonisti filmu, boli vo štvrtok 19.9. v Kine Lumiere pravdivé, úprimné a nedalo sa nevidieť, že film prijali diváci s obdivom.

Príbeh Dorotky – trinásťročného dievčaťa s Downovým syndrómom pootvoril dvere do sveta rodiny s takýmto dieťatkom. Počiatočný úmysel tvorcov – Pala Kadlečíka a Martina Šenca, aby bol film v prvom rade pravdivý, vyšiel na celej čiare. Film Niečo naviac je vo výsledku nielen mimoriadne autentický, ale nechýba mu ľudskosť, nadhľad aj humor. Tvorcovia však filmom zároveň búrajú predsudky a mýty týkajúce sa diagnózy Downov syndróm a pomáhajú divákovi pochopiť, že aj ľudia s touto diagnózou dokážu byť prínosom tak pre svoju rodinu, ako aj pre spoločnosť.

  • „Je to ťažká téma, no spracovaná s nadhľadom a láskavým humorom. Nenakladá na diváka ťažobu a citovo nevydiera, “ (Vladimír Štric, umelecký riaditeľ festivalu Cinematik)
  • „Kto by čakal trochu plochý osvetový film bez ďalších umeleckých kvalít, toho treba upozorniť, že uvidí silnú snímku s dobrým tempom, dramaturgiou a minimom pátosu. Jednoducho kvalitný film….“.. „Pôsobí ako zjavenie, že za takým zrelým filmom sú doteraz neznámi mladí autori..“ (Miloš Krekovič, DenníkN)
  • „Dokumentárny film Pala Kadlečíka a Martina Šenca má potenciál nielen otvoriť diskusiu o tejto dôležitej téme, ale myslím si, že v sebe nesie aj odkaz, ktorý ju presahuje. Ukazuje nám, že predsudkami či strachom z nepoznaného sa často sami oberáme o možnosť objaviť aj vo svojom živote niečo naviac.“ ( Zuzana Točíková, Kinečko)

Film vznikol s podporou Audiovizuálneho fondu SR. Tvorcovia Palo Kadlečík a Martin Šenc sa napokon spoločne podpísali pod scenár, réžiu i dramaturgiu filmu. Pôvodnú hudbu pre film napísala hudobná skladateľka Ľubica Čekovská. Do kín film ho od 20.9.2018 prináša uvádza distribučná spoločnosť Filmtopia.