Dokumentárny film FREM nebude iba v kinách
Adam Straka 9/2/2020

Debut režisérky Viery Čákanyovej bude po slovenskej premiére na festivale Febiofest divákom prezentovaný okrem klasickej kinodistribúcie aj prostredníctvom špeciálnych uvedení v galériách a unikátnych priestoroch. Súčasťou projekcií budú aj diskusie s expertmi na témy filmu: umelá inteligencia a ekologická katastrofa.

Pomôcť uskutočniť špeciálne projekcie môžu záujemcovia prostredníctvom crowfundingovej kampane, ktorá beží už druhý týždeň: https://www.startlab.sk/projekty/1255-frem-reqiuem-za-homo-sapiens-/.

Film Viery Čákanyovej čaká v najbližších dňoch premiéra na prestížnom filmovom festivale Berlinale. Snímka je zaradená do sekcie, ktorá je známa prezentáciou umelecky inovatívnych a experimentálnych filmov z celého sveta, v minulosti napríklad uviedla aj slovenský film Koza od Ivana Ostrochovského.

Ústredným motívom filmu je úvaha, ako bude vyzerať svet, pokiaľ na ňom nebudú ľudia dominovať, či už v dôsledku klimatickej katastrofy, alebo nekontrolovateľného rozvoja umelej inteligencie. „Chcela som vytvoriť film, v ktorom by hlavnou postavou nebol človek, pretože ľudstvo sa dostáva na hranicu svojich ,prirodzených‘ možností, charakterizuje svoj debut Viera Čákanyová, ktorej predchádzajúce snímky uspeli na festivaloch v Kassele či Nyone. FREM, ktorý sa z pôvodného dokumentárneho konceptu premenil na dystopickú sci-fi, sa celý odohráva na nehostinných bielych pláňach Antarktídy a je vôbec prvým česko-slovenským celovečerným filmom, ktorý sa tam nakrúcal.