Do kín prichádza film o Jožovi Rážovi, lídrovi skupiny Elán
Publikované 3/5/2022

Tlačová správa, 2. máj 2022

Koprodukčný česko-slovenský film dokumentaristu Jana Gogola ml. Večný Jožo alebo ako som stretol hviezdu vstúpi od 5. mája do slovenských kín. Netradičný situačný dokuportrét vypovedá o komplikovanom osobnom vesmíre Joža Ráža – lídra historicky najpopulárnejšej „československej“ poprockovej skupiny Elán. Ide o filmové stretnutie s kresťanským budhistom veriacim v komunizmus. Portrét vznikal desať rokov a je nakrúcaný na nečakaných miestach a v otvorených situáciách. Film vznikol v koprodukcii spoločností Cireal production a Punkchart films. Do kín ho prináša distribučná spoločnosť Filmtopia. 6. mája o 20.00 hod. sa v kine Lumière a 7. mája v kine Úsmev v Košiciach uskutoční slávnostné premietanie za účasti tvorcov.

Hlavný protagonista filmu Jožo Ráž, ktorý sa posledné roky stiahol z verejného života sa na premietaní filmu nezúčastní, ale napísal o filme svoje vyjadrenie: „Film Večný Jožo alebo ako som stretol hviezdu je poctivý smutný príbeh, ale podobne ako ja, nesie v sebe nádej. Pán Jan Gogola ml., režisér filmu, je veľmi schopný, poctivý a čestný človek. Ďakujem mu srdečne za to, ako sa projektu venoval.

Režisér filmu Jan Gogola ml. vysvetľuje ako postupoval pri nakrúcaní filmu „Pristupujem k nemu ako k osobnosti, ktorá v rámci Elánu oslovila niekoľko českých a slovenských generácií a má schopnosť svojou tvorbou zjednocovať, ale ktorá zároveň svojimi verejnými prejavmi spoločnosť dlhodobo rozdeľuje a jej časť až odpudzuje.“ Autor filmu sa poddal rodiacemu sa priateľstvu a jeho pohľad má ambíciu odkryť Rážovu civilnú metafyziku, jeho „prirodzenú schopnosť žitia vo vesmíre s Bohom“.

Pre film, ktorý v premiére uviedol IFDF Jihlava je charakteristická rozpoltenosť medzi vážnym a nevážnym, medzi zdieľaním, zblížením a odstupom i konfliktom: Rážov vesmír v konštelácii kakaa a whisky, hudby a rodiny, diktátorstva a meditácie, okamžiku a večnosti, slávy a šraubováku, Boha a ničoty alebo Šmoulíka a Gargamela.

Jan Gogola ml. (Česká republika)
Narodil sa v roku 1971. Je režisér, dramaturg a lektor na pražskej FAMU. Vyštudoval Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovej a Katedru dokumentárneho filmu na FAMU. Niekoľko rokov pôsobil v Českej televízii ako dramaturg a televízny producent. Ako dramaturg sa podieľal na vzniku mnohých dokumentárnych filmov, okrem iného Český sen (réžia Filip Remuda, Vít Klusák), 66 sezón (réžia Peter Kerekes), Ako sa varia dejiny (réžia Peter Kerekes), Soukromé století (réžia Jan Šikl). Ďalší z jeho filmov Deník babičky Němcové bol ocenený hlavnou cenou na pražskom FAMUfeste v roku 2000. Jeho doposiaľ posledný film Večný Jožo bol uvedený v súťažnej sekcii Česká radosť na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov v Ji.hlave v roku 2020. Jan Gogola ml. je ďalej autorom mnohých recenzií, článkov a esejí, publikoval text Smrt dokumentárního filmu (Hranice ve filmu, NFA 1999). V súčasnosti sa venuje príprave svojho ďalšieho titulu, ale tiež pedagogickej činnosti na UTB v Zlíne.