Divácku cenu Týždňa slovenského filmu získal dokument Neviditeľná, diváci v kine vytvorili skvelú atmosféru
Publikované 12/4/2022

Tlačová správa, 12. apríl 2022

Prehliadka Týždeň slovenského filmu sa po dvoch rokoch v online priestore uskutočnila naživo. Spolu uviedla 47 filmov a divákov privítala na 38 projekciách a 8 sprievodných podujatiach. Divácku cenu Týždňa slovenského filmu získal dokumentárny film Neviditeľná (2020) režisérky Maie Martiniak, ktorý kontroverznou témou traumy z pôrodu vyvolal v čase svojej premiéry veľkú spoločenskú diskusiu. Prehliadka sa konala od 4. do 10. apríla v bratislavskom Kine Lumière.

Film Neviditeľná zachytáva príbehy troch žien, z ktorých každá už zažila pôrod dieťaťa a má svoj pohľad na život. Prostredníctvom nich otvára kontroverznú a spoločnosťou často odmietanú tému traumy z pôrodu. Ukazuje nevidenú realitu v spoločnosti a zviditeľňuje ženy, ktoré boli doteraz umlčiavané tlakom okolia alebo zdravotníckeho personálu. Neviditeľnú za svoj najobľúbenejší film spomedzi 29 snímok uplynulého roka vybrali diváci hlasujúci online i naživo v kine.

„Atmosféru kina nič nenahradí,“ hodnotí ôsmy ročník Týždňa slovenského filmu Miro Ulman, programový dramaturg prehliadky. „Preto som veľmi rád, že po dvoch rokoch sa Týždeň slovenského filmu konečne uskutočnil v podobe, v akej bol naplánovaný. Pre divákov sme pripravili 47 filmov, dva semináre, tri hodnotiace panely a dve diskusie i program pre deti. Všetko počas jedného týždňa. Navyše s anglickými titulkami, takže so slovenskou kinematografiou mali možnosť zoznámiť sa i cudzinci, ktorí v Bratislave žijú alebo ňou počas uplynulého týždňa prechádzali.“

V hlavnom programe prehliadky sa premietlo 29 slovenských a koprodukčných filmov, ktoré mali v minulom roku premiéru. „Napriek tomu, že filmy uvádzané počas Týždňa slovenského filmu sme už počas minulého roku v Kine Lumière niekoľkokrát premietali, tak na tretine z nich bola návštevnosť vyššia ako bola vlaňajšia priemerná návštevnosť v slovenských kinách,“ hovorí Ulman. S najväčším záujmom sa stretla snímka Myši patria do neba režisérskej dvojice Denisa Grimmová a Jan Bubeníček, nasledovali filmy Cenzorka Petra Kerekesa, Zátopek Davida Ondříčka a dokumenty The Sailor Lucie Kašovej a Čiary Barbory Sliepkovej. Cenzorku, čerstvo ocenený film na udeľovaní národných filmových cien Slnko v sieti, kde zabodoval v štyroch kategóriách vrátane ceny pre najlepší film, osobne na záver prehliadky uviedol režisér Peter Kerekes s ukrajinskou delegáciou v zložení herečiek Irina Kirjazeva, Marina Klimova, Liubov Vasylyna a kostymérky Poliny Karčevy. Po skončení filmu sa uskutočnila aj podnetná diskusia.

Počas Týždňa slovenského filmu sa konalo osem sprievodných podujatí. Tri odborné panely o hranom, dokumentárnom a animovanom filme a dva semináre zamerané na prepojenie filmu a literatúry, venované filmovej a literárnej teoretičke Jelene Paštékovej a spisovateľovi a scenáristovi Petrovi Pišťankovi, boli dostupné naživo aj online. Uskutočnili sa aj dve diskusie, ktoré sa stretli so živým záujmom publika v hľadisku. Jedna bola o ankete Film.sk – slovenský film storočia, ktorú moderoval Michal Havran a zúčastnili sa jej režisér a scenárista Eduard Grečner, filmová historička Petra Hanáková, filmový publicista Matej Sotník a generálny riaditeľ SFÚ Peter Dubecký. Druhá bola s režisérom Petrom Bebjakom, ktorú moderoval scenárista a PR manažér Peter Gašparík. Konal sa aj program pre deti vrátane tvorivého workshopu Filmový kabinet deťom.

„Vďaka premietaniu v kine Týždeň slovenského filmu doslova ožil. Potešila ma návštevnosť, atmosféra v kinosálach, vo foyeri i v kaviarni, stretnutia s divákmi. Mnohí z nich boli prekvapení, koľko domácich filmov sa dostalo do kín, pretože väčšina z nich vie len o zlomku z nich. I to je jedna z úloh Týždňa slovenského filmu – informovať verejnosť o bohatosti a rozmanitosti domácej filmovej tvorby,“ uzatvára Ulman.

V priestoroch Kina Lumière je aj po skončení Týždňa slovenského filmu inštalovaná výstava Film.sk – slovenský film storočia s plagátmi k dvadsiatim filmom ankety filmového mesačníka, ktorou Slovenský filmový ústav (SFÚ) zavŕšil súbor aktivít pripomínajúcich sté výročie vzniku prvého slovenského dlhometrážneho hraného filmu Jánošík (1921) Jaroslava Siakeľa.

x x x

Týždeň slovenského filmu organizuje Slovenský filmový ústav, spoluorganizátorom je Rozhlas a televízia Slovenska. Partnermi podujatia sú Kino Lumière, Audiovizuálny fond, Stredoeurópsky dom fotografie, Slovenská asociácia producentov v audiovízii a Bratislavské kultúrne informačné stredisko. Podujatie sa koná s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Viac informácií:

Týždeň slovenského filmu (tyzdenfilmu.sk)

FB stránka Týždeň slovenského filmu

x x x

Slovenský filmový ústav

SFÚ je jediná štátna organizácia v oblasti audiovízie na Slovensku. Jej hlavné úlohy, činnosti a pôsobnosť definuje Zákon o audiovízii č. 40/2015 Z. z. Súčasťou SFÚ ako pamäťovej a fondovej inštitúcie je špecializovaný filmový archív. Tvoria ho jedinečné filmové a s filmom súvisiace archívne fondy a zbierky, ktoré sú základom audiovizuálneho dedičstva SR. Vybudované má aj moderné digitalizačné pracovisko.

Kontakt: Slovenský filmový ústav, Grösslingová 32, Bratislava, www.sfu.sk.

Predajňa Slovenského filmového ústavu – Klapka.sk

Predajňa Klapka.sk sa orientuje na slovenskú filmovú klasiku a súčasné slovenské audiovizuálne diela na DVD a blu-ray nosičoch. V ponuke má tiež odbornú literatúru z oblasti kinematografie a audiovízie slovenských a českých vydavateľstiev a vybrané diela z produkcie filmových archívov. Ponúka tiež možnosť online predaja a stabilný predajný pult má v priestoroch Kina Lumière.

Kontakt: Klapka.sk, Grösslingová 43, Bratislava, www.klapka.sk.

Kino Slovenského filmového ústavu – Kino Lumière

Kino Lumière sa vo svojej dramaturgii prioritne zameriava na súčasnú slovenskú tvorbu, súčasnú európsku kinematografiu a zlatý fond slovenskej a svetovej kinematografie. Uvádza pravidelné vlastné cykly, tiež viaceré prehliadky a festivaly. Ide o prvé kino na Slovensku, ktoré získalo za dramaturgiu Cenu slovenských filmových novinárov a Cenu Europa Cinemas. Má štyri kinosály, vstupné je  od 2,00 do 5,00 €. V roku 2020 spustilo online projekt Kino doma.

Kontakt: Kino Lumière, Špitálska 4, Bratislava, www.kino-lumiere.sk