CEO najväčšej slovenskej distribučnej spoločnosti obvinený z prania peňazí
Publikované 25/8/2022

Podnikateľ Michal Drobný, CEO distribučnej spoločnosti Continental film, ktorá zastrešuje aj najväčšiu slovenskú sieť kín CINEMAX, je obvinený z “prania” peňazí z nelegálneho obchodu s palivami.

Hospodárske noviny informovali o kauze, že Drobného údajná nelegálna aktivita sa mala diať v rámci organizovanej skupiny. Skupina mala byť rozdelená na dve časti: v prvej časti peniaze prúdili z Rakúska cez rôzne dosadené firmy, no v skutočnosti putovali rovno ku koncovým užívateľom, ktorí tým pádom nakupovali  palivo za nižšie ceny, keďže z neho neodvádzali dane. Hlavou prvej skupiny bol údajne vtedajší manažér OMV Peter Straňá. Zmyslom druhej skupiny bolo vyčistiť nelegálne zarobené peniaze z trestnej činnosti prvej skupiny.  Podľa obvinenia sa Drobný riadil pokynmi Tomáša Mareka a Juraja Krátkeho, ktorí boli vedúcimi osobnosťami tejto skupiny – Drobný im mal poskytnúť svoj bankový účet a plniť organizačné pokyny súvisiace s bankovými prevodmi. Obvinenia odmieta a vyjadruje dôveru v dôkladné preverenie situácie orgánmi činnými v trestnom konaní. Drobnému aktuálne hrozí trest vo výške od 12 do 20 rokov vo väzení.

Continental film na svojich stránkach uvádza, že sa jedná o rodinnú distribučnú firmu, ktorá na trhu funguje už 25 rokov. Prináša komerčné, masovo populárne tituly ako sériu filmov Harry Potter, Matrix, Pán Prsteňov alebo Sex v meste. Distribuuje filmy veľkých amerických producentov ako Warner Bros. a New Line Cinema. Súčasne sa však venuje aj európskej a americkej nezávislej produkcii, distribuuje filmy Púštny kvet alebo Občiansky preukaz.

Od roku 2006 svoje portfólio obohatila o založenie spoločnosti CINEMAX, ktorá prevádzkuje najväčšiu sieť kamenných multikín na Slovensku.

Drobného aktivity sa neokliešťujú len na filmový priemysel – je tiež spolumajiteľom futbalového klubu Spartak Trnava.