Celkom noví Bedári prichádzajú do slovenských kín
Publikované 5/3/2020

Bedári s cenou za réžiu z Cannes a s nomináciou na Oscara sú zrejme najvýraznejším francúzskym filmom minulého roka. Teraz prichádza do slovenských kín.

Stéphana, nového člena špeciálnej policajnej jednotky hliadkujúcej v Montfermeil, vylúčenom predmestí Paríža, čaká najhorší deň v živote. Partia detí sa poneviera po uliciach, miestne trhovisko je priestorom pre rôzne nelegálne obchody a bývalí kriminálnici sa sústreďujú v bistrách a baroch.

Keď je ukradnuté levíča z rómskeho cirkusu, krehká rovnováha medzi znepriatelenými pouličnými gangami sa rozpadne na kusy. Stéphanovi ostrieľaní kolegovia, Chris a Gwady, ho rýchle uvedú do svojich nie celkom štandardných praktík. Pri roztržke nešťastnou náhodou zrania miestneho chlapca. Nanešťastie celú udalosť zachytí dron. Začínajú zúfalé preteky s časom pri ničení dôkazov a snaha upokojiť  rozhnevané sídlisko predtým než vypukne otvorený boj.

Film inšpirovaný vzburami z roku 2005 zasadil režisér Ladj Ly do súčasného Montfermeil, toho istého miesta, kde sa odohrávali slávni Bedári Victora Huga v roku 1862. O viac ako 150 rokov neskôr je podobnosť medzi dnešnou nahnevanou mládežou v mikinách a Gavrochom, hlavnou postavou Bedárov, veľmi príznačná…

Bedári sa po prvýkrát predstavili na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes, odkiaľ si rovno odniesli Cenu poroty, najvyššie ocenenie súťaže. Táto výhra otvorila náruč distribútorov a snímka sa vydala na cestu po svete. Okrem toho získala nomináciu na cenu filmovej akadémie – Oscara v kategórii najlepší cudzojazyčný film. Slovenská distribučná premiéra filmu je naplánovaná na štvrtok 5.3.2020.

O režisérovi

V africkom Mali narodený francúzsky režisér Ladj Ly (*1978) začínal ako herec a člen filmárskeho kolektívu Kourtrajmé. Výrazne na seba upozornil dokumentmi 365 Days in Clichy-Montfermeil (2007), 365 Days in Mali (2013), snímkou À Voix Haute (2017), nominovanou na Césara, a krátkym filmom Les Misérables (2017).

Posledný z menovaných sa stal zároveň predobrazom jeho rovnomenného celovečerného hraného debutu, ktorý patril k najväčším prekvapeniam tohtoročnej canneskej súťaže.

Ladj Ly o svojom filme

Snímka začína víťazstvom Francúzska vo svetovom pohári v roku 1998. Prečo?

Moment tohto víťazstva ovplyvnil môj život, bolo to magické! A futbal nás vždy dokázal zjednotiť: zrazu neexistovali žiadne sociálne triedy, rôzny farba pleti – boli sme jednoducho všetci Francúzi.

A túto spolunáležitosť sme znovu pocítili pri tom svetovom pohári, skoro ako by bol futbal jediný nástroj, ako zjednotiť národ. Je škoda, že v každodennom zhone neexistuje puto, ktoré by držalo ľudí držalo takto pohromade. Na druhú stranu je skvelé, že sa dajú zažiť takéto silné momenty. A taktiež nakrútiť. Film začína touto silnou scénou preto, ale lepšie vynikol kontrast so všedným životom hlavných hrdinov.

Vo filme je zachytený aj stret a zároveň spolupráce rôznych etník…

Áno, pretože to tak v skutočnosti je – vidíte vedľa seba ľudí zo všetkých kútov sveta. Medzi Chrisom – bielym policajtom rasistom – a „Starostom“ – černochom z predmestia – je tiež veľmi komplexný vzťah: Nenávidia sa, ale majú medzi sebou „dohody“, pretože sa navzájom potrebujú. Policajti musia robiť s miestnymi obyvateľmi množstvo kompromisov, inak by z toho bola neustála vojna.

A ako ste spoznali hercov, ktorí stvárnili hlavné postavy?

Zdjebrill Zonga je môj kamarát zo štvrte Clicy-sous-Bois. Živil sa ako model a ja som vôbec nevedel, že je aj hercom. Sám sa mi ozval, keď zistil, že zúfalo hľadám černocha pre úlohu Gwada. Hľadal som niekoho s trochu pokrivenou tvárou, ktorú on vtedy nemal. Ale dal som mu šancu, nech si to vyzkúša a výsledok bol wow!

Alexis Maneti, ktorý hrá „nácka“ Chrisa, poznám už dlho – z obdobia svojich filmárskych začiatkov. Je pravda, že jeho úloha nie je jednoduchá – má charakter chuligána, ktorý má kúsok ľudskosti. Ten sa snažíme ukázať. To hrá Alex veľmi dobre. Napriek jeho temnému ja, si ho divák počas filmu obľúbi.

Čo Damien Bonnard, ktorý je o niečo známejší a ktorý hrá nováčika Stéphana?

Tak toho som vôbec nepoznal. Alex s ním pracoval predtým a predtsavil nás. Na prvom stretnutí vyzeral, akoby práve priletel z inej planéty – presne ako vo filme. Nikdy predtým nenavštívil parížske predmestia – bol z toho totálne v šoku! A je to skvelo vidieť aj na plátne. Je to až dojemne verné. S ním na palube som mal svojich troch hrdinov – policajtov. Steva ,Starosti“ som našiel na castingu – hral predtým už v mnohých filmoch. A ďalších som našiel na ulici.

NAPÍSALI O FILME

„Ladj Ly SKÚMA trhliny, ktoré vedú spoločnosť od kolektívnej radosti k revolučnému hnevu.“
(Ben Croll, The Wrap)

„Treba povedať, že je neuveriteľné, že ide o debut.“
(Rory O’Connor, The Film Stage)

„Trýznivá finálna sekvencia filmu.“
(Indiewire)


Zdroj: TS