Carlo Chatrian a Mariette Rissenbeek sa stanú novými riaditeľmi Berlinale
Publikované 23/6/2018

Vedenie Kulturveranstaltungen in Berlin GmbH (KBB) včera odsúhlasila návrh komisie vymenovať Carla Chatriana na pozíciu umeleckého riaditeľa a Mariette Rissenbeek na pozíciu výkonnej riaditeľky berlínskeho medzinárodného filmového festivalu. Do svojich pozícií nastúpia v roku 2020.

Carlo Chatrian, narodený v roku 1971 v Turíne, je filmový novinár a bývalý riaditeľ Filmového festivalu v Locarne. Jeho kurátorský profil sa vyznačuje umelecky ambiciózne namiešaným programom a dôrazom na objavovanie nových talentov. Nová výkonná riaditeľka, Mariette Rissenbeek (narodená v posterholte v Holandsku v roku 1956) viedla dlhé roky German Films – informačné a poradenské centrum pre medzinárodnú distribúciu nemeckých filmov.

Monika Grütters, ministerka kultúry a médií sa vyjadrila: “Vďaka týmto dvom novým riaditeľom si môžeme byť istí, že Berlinale sa bude aj po roku 2019 – poslednom roku pod vedením riaditeľa Dietera Kosslicka – rozvíjať ako divácky a zároveň politicky orientovaný festival s ambicióznym programom. S Carlom Chatrianom bude vedenie mladšie, medzinárodnejšie a otvorenejšie experimentovaniu. So sebou zároveň prinesie umelecké a kurátorské skúsenosti, aké si želá väčšina expertov a filmárov.

Mariette Rissenbeek bude prvou ženou vo vedení tohto áčkového festivalu. Zároveň je zárukou kontinuity a manažérskej kompetentnosti. Pozná dobre rôzne druhy filmových festivalov a dôležitých aktérov v Nemecku a má bohaté skúsenosti a rozsiahlu sieť kontaktov.

Noví riaditelia budú mať dostatok času na prípravu a možnosť zžiť sa s festivalom počas nasledujúceho ročníka 2019, skôr ako preberú plnú zodpovednosť.