Bolo raz jedno more… v premiére v Clermont-Ferrand
Publikované 18/1/2022

Medzinárodný festival krátkych filmov v Clermont-Ferrand (28. január – 5. február 2022) uvedie v medzinárodnej premiére animovaný dokument režisérky Joanny Kożuch Bolo raz jedno more… Okrem neho sa na festivale predstaví aj úspešný film Milý tati Diany Cam Van Nguyen a v rámci koprodukčného fóra Euro Connection aj projekt Martina Smatanu a Veroniky Zacharovej Ahoj leto.

Film Bolo raz jedno more… rozpráva príbehy štyroch ľudí, ktorých zasiahlo vysychanie Aralského mora. Ich dni sú posplietané zo spomienok na slávnu minulosť rybárskej veľmoci a snov o návrate veľkej vody. Súčasnosť tvorí cintorín lodí, ktoré už nikdy nevyplávajú z prístavu. Film sa bude v Clermont-Ferrand uchádzať o festivalové ceny v medzinárodnej súťaži, do slovenských kín ho v októbri uviedla spoločnosť Filmtopia.

Slovenský minoritný film Milý tati, ktorý mal premiéru na festivale v Locarne, je osobnou esejou, ktorej prostredníctvom sa režisérka vracia ku vzťahu s otcom a snaží sa pochopiť, prečo sa medzi nimi stratilo puto. V Clermont-Ferrand sa bude premietať v rámci súťažnej sekcie LAB, na Slovensku ho distribuuje Asociácia slovenských filmových klubov.

Medzinárodný festival krátkych filmov v Clermont-Ferrand vznikol v roku 1979 a radí sa medzi najprestížnejšie svojho druhu. Jeho súčasťou je aj Short Film Market, teda trh krátkych filmov, ktorého sa pravidelne zúčastňuje Slovenský filmový ústav, aby na ňom prezentoval slovenskú krátkometrážnu tvorbu. V rámci programu Euro Connection sa medzinárodnému profesionálnemu publiku predstaví animovaný projekt pre deti Ahoj leto o štvorčlennej rodine, ktorá sa vyberie na letnú dovolenku na francúzsku riviéru.

Zdroj: Audiovizuálne informačné centrum SFÚ

Bolo raz jedno more... (r. Joanna Kożuch; zdroj: Bfilm)
Milý tati (r. Diana Cam Van Nguyen; zdroj: nutprodukcia)