Policajná brutalita v USA a hnutie Black Lives Matter (film/TV/iné tipy)
Ivana Hucíková 6/7/2020

Určite ste zachytili správy o tom, čo sa momentálne deje v USA. Ak vás zaujíma aj spoločensko-historické pozadie týchto nepokojov, redakcia Kinečka prináša zoznam filmov, seriálov a iných audiovizuálnych zdrojov, ktoré tento kontext aspoň čiastočne vysvetľujú. Za všetkými uvádzanými filmami a seriálmi stoja autorky a autori z afroamerickej komunity.

FILMY:

13TH
2016
r. Ava DuVernay
Netflix, YouTube

Zásadný dokumentárny film americkej režisérky Avy DuVernay o histórii rasovej nerovnosti v USA, ktorá z Ameriky spravila krajinu, kde vo väzení sedí až 25 % všetkých väzňov na svete. Film bol nominovaný na Oscara a získal ceny Emmy a BAFTA za najlepší dokumentárny film.
(Film je prístupný zdarma na YouTube alebo na Netflixe, kde nájdete aj sprievodnú diskusiu režisérky s Oprah Winfrey –13TH Conversation with Oprah Winfrey & Ava DuVernay).

WHOSE STREETS?
2017
r. Sabaah Folayan, Damon Davis
Amazon

Súčasné nepokoje v USA nie sú ničím novým. Podobné demonštrácie sa udiali aj v roku 2014 (za vlády Barracka Obamu) v meste Ferguson. Dokumentárny film Whose Streets? sleduje práve tento moment amerických dejín. Neozbrojeného 18-ročného Afroameričana Michaela Browna zastrelil príslušník policajného zboru a niekoľko hodín ho mŕtveho nechal ležať na ulici. Táto udalosť a brutálny zásah polície a národnej gardy proti ľuďom, ktorí si prišli v pokoji uctiť spomienku na Michaela Browna, vyhnala do ulíc tisícky nespokojných ľudí na protest proti policajnej brutalite a rasovej diskriminácii. Aj tieto udalosti prispeli v tom čase k vzniku spoločenského hnutia s názvom Black Lives Matter.
Podobný incident v Baltimore v roku 2017 znovu vyhnal ľudí do ulíc. Reflektuje ho dokumentárny film Baltimore Rising (r. Sonja Sohn, HBO 2017).

LA 92
2017
r. Daniel Lindsay, T. J. Martin
Netflix, National Geographic

Dokumentárny film vytvorený výlučne z archívnych materiálov sa po 25 rokoch vracia k nepokojom, ktoré sa v Los Angeles rozpútali v roku 1992 po oznámení verdiktu v prípade Rodneyho Kinga. Kinga v roku 1991 zatkla polícia po naháňačke za prekročenie rýchlosti, no použila pri tom neúmerne brutálnu silu. Netušili, že ich správanie nahráva kamera v okne neďalekého domu. Pri procese však ani tento záznam nestačil na to, aby porota policajtov uznala vinnými za tento brutálny čin.

MUDBOUND
2017
r. Dee Rees
Netflix

Dvaja veteráni druhej svetovej vojny – beloch a Afroameričan – sa vracajú domov do odľahlej časti štátu Mississippi, kde sa musia vyrovnať nielen s posttraumatickou stresovou poruchou spôsobenou hrôzami vojny, ale aj so všadeprítomným rasizmom, ktorý z juhu USA nevymizol.
Film získal 4 nominácie na Oscara, vrátane nominácie za najlepšiu kameru pre Rachel Morrison. Tá sa tak v roku 2017 stala prvou (a stále zatiaľ jedinou) ženou nominovanou v tejto kategórii v histórii udeľovania Oscarov.

IF BEALE STREET COULD TALK (Kdyby ulice Beale mohla mluvit)
2018
r. Barry Jenkins
HBOGO

Adaptácia rovnomennej novely jedného z najzásadnejších afroamerických autorov Jamesa Baldwina sleduje vývoj vzťahu mladého páru – Tish a Fonnyho. Ich sny o spoločnej budúcnosti sa rozplynú  vo chvíli, keď Fonnyho zatknú a krivo obvinia za trestný čin, ktorý nespáchal.
Film je dostupný aj na DVD alebo ako stream na HBO GO v češtine.

I AM NOT YOUR NEGRO
2017
r. Raoul Peck
Amazon

Pri Jamesovi Baldwinovi ešte chvíľu zostaneme. V dokumentárnom filme I Am Not Your Negro sa prostredníctvom rozsiahlej práce tohto autora a jeho spomienok na lídrov hnutia za občianske práva (Medgar Evers, Malcolm X, Martin Luther King Jr.) diváci dozvedajú o histórii rasizmu v USA. Filmom divákov sprevádza komentár Samuela L. Jacksona.

SELMA
2014
r. Ava DuVernay
Amazon

Historická dráma inšpirovaná pochodmi za volebné právo Afroameričanov v roku 1964, ktoré viedli z mesta Selma do mesta Montgomery a na ich čele stáli aktivisti a lídri hnutia za občianske práva Martin Luther King Jr., Hosea Williams a John Lewis. Pokojné pochody boli zastavované a potláčané často brutálnymi zásahmi polície.

STRONG ISLAND
2017
r. Yance Ford
Netflix

V roku 1992 zabil 19-ročný Mark P. Reilly 24-ročného Afroameričana Williama Forda, brata Yance Forda, režiséra filmu Strong Island. Prostredníctvom tohto dokumentárneho filmu sa Yance snaží vyrovnať s bolestnou stratou milovaného brata a priblížiť skutočnosti, ktoré viedli k jeho smrti. Williamov vrah nebol nikdy za svoj čin odsúdený. Porota v Suffolk County, v ktorej sedelo 100 % belochov, ho zbavila všetkých obvinení, keďže tvrdil, že konal v sebaobrane.

HANDSWORTH SONGS
1987
r. John Akomfrah
YouTube

Téma rasovej diskriminácie nie je špecifická iba pre USA a podobné príklady z minulosti (a súčasnosti) nachádzame aj v iných krajinách sveta. Britský dokumentárny film Handsworth Songs zachytáva nepokoje z roku 1985 v Londýne a Birminghame, ktoré vypukli ako reakcia na represívne opatrenia polície voči černošským komunitám.

BEDÁRI (LES MISÉRABLES)
2020
r. Ladj Ly
Edisonline

Francúzsky debut režiséra Ladja Lyho získal cenu poroty na festivale Cannes a nomináciu na Oscara za najlepší cudzojazyčný film. Film je čiastočne inšpirovaný autobiografickými skúsenosťami režiséra ako syna imigrantov z Mali, ktorý vyrastal na predmestí Paríža v chudobnej časti Montfermeil, známej stretmi jej obyvateľov s políciou. Práve jeden taký stret sa podarí dronom nafilmovať mladému chlapcovi, čo v Montfermeil rozpúta vlnu násilných nepokojov.

SERIÁLY:

WHEN THEY SEE US
2019
Miniséria, 4 diely
r. Ava DuVernay
Netflix

Dej seriálu, nakrúteného podľa skutočných udalostí, odkrýva príbeh piatich tínedžerov z newyorského Harlemu. V roku 1989 niekto v Central Parku znásilnil 28-ročnú belošku, ktorá si tam bola zabehať, a po útoku zostala 12 dní v kóme. Piati chlapci z Harlemu, štyria Afroameričania a jeden Hispánec, boli z tohto trestného činu usvedčení a obvinení. Seriál sleduje ich príbeh od inkriminovaného momentu v parku až po očistenie ich mena a oslobodenie v roku 2014.

EXPLAINED: THE RACIAL WEALTH GAP
2019
2 Seasons
Netflix, YouTube

Séria krátkych dokumentárnych filmov Explained sa zameriava na hlbší pohľad do kultúrnych tém, otázok a ideí. V každom diele rozoberá konkrétnu z nich prostredníctvom aktuálnych udalostí a trendov, politiky, vedy, populárnej kultúry či podľa historickej relevantnosti. Diel s názvom The Racial Wealth Gap sa venuje otázke, ako otroctvo, diskriminácia pri hľadaní bývania a storočia nerovných podmienok pre Afroameričanov a imigrantov v USA prispeli k tomu, že vznikli takzvané rasové platové rozdiely – nerovnocenné platové ohodnotenie príslušníkov minorít oproti majoritnej spoločnosti.

WHO KILLED MALCOLM X?
2020
Season 1, 6 dielov
Netflix

Malcolm X bol afroamerický aktivista a jedna z najvýraznejších osôb hnutia za občianske práva. V roku 1965 bol na neho spáchaný atentát. Dokumentárna séria Who Killed Malcolm X? sa v šiestich dieloch zameriava na detaily jeho smrti a mnohé nejasnosti, ktoré sa aj po toľkých rokoch stále vynárajú.

DEAR WHITE PEOPLE
2019
3 seasons
Netflix

Seriál Dear White People bol inšpirovaný rovnomenným filmom z roku 2014 (r. Justin Simien, 2014) a sleduje príbehy afroamerických študentov jednej z prestížnych amerických univerzít patriacich do Ivy League. Tí sa musia boriť nielen s každodennými povinnosťami a náročným štúdiom, ale aj so súčasnou podobou rasizmu medzi mladými ľuďmi na univerzitnej pôde.

THE INNOCENCE FILES
2020
Season 1, 9 dielov
Netflix

Americký systém trestného súdnictva je v mnohých ohľadoch neefektívny a nespravodlivý. Dokumentárny seriál The Innocence Files v deviatich častiach nahliada do prípadov nespravodlivo odsúdených ľudí, ktorí prišli o slobodu, pretože sa vláda opierala o slabé dôkazy, zdiskreditovaných svedkov alebo o obhajcov, ktorí sa neštítili obchádzať zákon, aby súdne prípady vyhrali za každú cenu. Aj dnes sedí vo väzniciach s najvyšším stupňom stráženia mnoho nespravodlivo odsúdených väzňov za skutky, ktoré nikdy nespáchali. Za posledných 30 rokov bolo v USA oslobodených viac ako 2500 nespravodlivo odsúdených. The Innocence Files sa pozerá na príbehy niektorých z nich.

ATLANTA
2016 –
2 Seasons
Amazon, Hulu

Komediálny seriál Atlanta je dielom známeho amerického herca a hudobníka Donalda Glovera, ktorý si v ňom zahral aj hlavnú postavu Earna. Earn nedokončil štúdium na Princetone a vrátil sa domov do Atlanty v štáte Georgia, kde sa snaží dokázať svojej priateľke, že vie byť dobrým otcom ich spoločnej dcéry, a svojim rodičom, že sa vie o seba ako dospelý muž postarať. Rozhodne sa stať producentom svojho bratranca, ktorého hudobná kariéra je na spadnutie.
Seriál je síce komediálny, ale práve prostredníctvom humoru poukazuje na dôležité a aktuálne témy, ktoré rezonujú medzi mladými Afroameričanmi .

POSE
2018 –
2 Seasons
Netflix

Vogue alebo voguing, je vysoko štylizovaný tanec, ktorý sa v 80.rokoch rozšíril v Harleme a formoval sa popri takzvanej ballroom culture. Do mainstreamu sa dostal napríklad aj vďaka videoklipu Madonny k singlu „Vogue“ z roku 1990 a po tom, čo dokumentárny film Paris Is Burning (r. Jennie Livingstone, 1990), mapujúci túto scénu a komunity, ktoré ju vytvárali, vyhral hlavnú cenu na festivale Sundance v roku 1991.

Seriál Pose sa vracia do New Yorku okolo roku 1987 a prináša príbehy mladých ľudí z černošských alebo latino spoločenstiev, ktoré v Harleme usporadúvajú balls – stretnutia prevažne etnických queer komunít, vlastné módne prehliadky a súťaže vo vogue. Tento druh tanca a kultúry sa v posledných rokoch stal populárnym, no mnoho mladých ľudí, ktorí sa preň nadchli netušia, aké hlboké korene táto kultúra vlastne má a aké dôležité je o nich vedieť a rešpektovať ich, ako aj komunity, ktoré ich priniesli. Seriál Pose je zároveň revolučný v tom, že ide o produkciu s najväčším LGBTQ obsadením v histórii televízie, vrátane najvyššieho počtu transrodových hercov a herečiek v hlavných alebo vedľajších úlohách!

INÉ:

1619
Podcast, 5 dielov
NY Times
Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, PodBean

Podcastový seriál z produkcie NY Times sa zameriava na 400 rokov od chvíle, keď do Ameriky prišli prvé lode s otrokmi. Tému otroctva podcast mapuje nielen z historického hľadiska, ale nachádza v nej aj spojitosti so súčasným spoločenským dianím.

TedWomen – Kimberlé Crenshaw
2016
Ted Talk

V 80. rokoch prišla profesorka práva na Kolumbijskej univerzite Kimberlé Crenshaw s pojmom intersekcionalita. Ten hovoril najmä o tom, že keď sa rozprávame o rodovej rovnosti, musíme hovoriť aj o rase, triede, etnicite, náboženstve alebo sexuálnej orientácii a o tom, ako všetky tieto skupiny zažívajú diskrimináciu. Preto sa na inklúziu musí nazerať cez prizmu intersekcionality, aby bolo počuť hlasy všetkých. Aj o tom hovorí samotná Kimberlé Crenshaw vo svojom TedTalku.

TEDx – Verna Meyers: How To Overcome Our Biases? Walk Towards Them!
Ted Talk

Aj vy ste asi zachytili mnoho reakcií na hnutie Black Lives Matter, ktoré hovoria, že predsa „all lives matter!“ Prečo sa ľudia boja vlastných predsudkov a nie sú ochotní podstúpiť bolestivú a často nepríjemnú cestu k tomu, aby sa ich v sebe naučili odbúravať? Právnička a aktivistka Vernā Myers vo svojom TedTalku hovorí o potrebe priznania si podvedomých predsudkov, ktoré v sebe všetci máme, a o tom, čo môžeme spraviť preto, aby sme sa ich v sebe naučili rozpoznať a nepodliehali im.

TEDX – Emma Harrison: From Reform to Abolition – The Future of the U.S. Prison System
TedTalk

TedTalk Emmy Harrison vysvetľuje, aký nefunkčný je v skutočnosti americký väzenský systém. Predstavuje revolučnú a radikálnu reformu o zrušení väzníc v takej podobe, v akej ich poznáme, a hovorí o nových možnostiach nastavenia spoločnosti, v ktorej neexistujú väzenia. Podobné myšlienky sú momentálne veľmi aktuálne aj pri téme fungovania policajných zborov, kde sa začína takisto spochybňovať ich efektívnosť a už dlhodobo sa volá po radikálnej zmene. Zrušenie polície ako takej tak dnes prestáva byť len myšlienkou a v niektorých amerických mestách sa začínajú realizovať konkrétne kroky k tomu, aby sa stalo realitou.

Key & Peele – White Zombies
2012
YouTube

Trochu na komediálnu nôtu – krátky sketch dvojice Keegan-Michael Key a Jordan Peele o tom, že dokonca ešte aj medzi zombíkmi sa nájdu rasisti?

JAY-Z: The Story of O. J.
2017
YouTube

V roku 2017 vydal Jay-Z svoj zatiaľ posledný album 4:44. Videoklip k singlu The Story of O. J. z tohto albumu vyhlásil časopis Rolling Stone za najlepší za rok 2017. Animácia pripomínajúca populárny seriál Looney Tunes zobrazuje niekoľko známych stereotypov, ktoré sú najčastejšie prisudzované Afroameričanom, a v singli zaznie aj známa veta O. J. Simpsona: „Ja nie som čierny, ja som O. J.!“

Last Week Tonight with John Oliver: Police
2020
YouTube

Vo svojej show približuje John Oliver cez svojský humor a spoločenskú výzvu každý týždeň aktuálne udalosti v USA a vo svete. V tejto časti vysvetľuje historický kontext toho, ako sú polícia a tzv. white supremacy prepojené a predstavuje spôsoby, akými sa môže spoločnosť pohnúť vpred zo súčasnej situácie.

Mudbound (Netflix)
Whose Streets? (Amazon)
When They See Us (Netflix)
Atlanta (Hulu)
TedWomen - Kimberlé Crenshaw
JAY-Z- The Story of O.J