Berlinale bude hostiť ďalší slovenský film
Publikované 30/1/2019

Animovaný bábkový film Šarkan slovenského režiséra Martina Smatanu bude uvedený na 69. ročníku prestížneho Medzinárodného filmového festivalu v Berlíne. Snímka je zaradená do súťažnej sekcie Generation Kplus, ktorá obsahuje filmy pre deti a mládež. Detská porota každoročne udeľuje cenu Krištáľový medveď zvlášť pre krátkometrážne a dlhometrážne filmy. V minulosti vyhral toto ocenenie aj film Ivety Grófovej Piata loď.

Šarkan vznikol v slovensko-česko-poľskej (BFILM – BFILM.cz, FAMU – CeTA) koprodukcii. V poľskom štúdiu CeTA v minulosti nakrúcali svoje filmy napríklad aj Roman Polanski, Agnieszka Holland či Andrzej Wajda.

„Je veľkou úľavou vidieť, že štyri roky našej práce na príprave a výrobe filmu sa pretavili do hotového filmu, ktorý začína žiť svoj filmový život a zbierať prvé úspechy. Veľmi ma teší, že ako prvým budeme môcť film predstaviť divákom práve na Berlinale, kde bol uvedený aj môj predchádzajúci film Rosso Papavero,“ hovorí režisér Martin Smatana.

„Festival v Berline patrí medzi najväčšie na svete a okrem súťažných sekcií sa tu uskutočňuje aj veľký filmový trh, ktorí navštevujú distribútori, festivaloví dramaturgovia a zástupcovia televíznych spoločností z celého sveta, ktorí vyberajú tituly práve z festivalovej ponuky. Dúfame, že aj vďaka premiére na festivale v Berlíne sa náš film dostane na festivaly a do kín po celom svete,“ dodáva producent Peter Badač.

Šarkan je príbehom chlapca, ktorý si užíva posledné leto pred nástupom do školy so svojím dedkom a spoločne robia to, čo majú radi – púšťajú šarkana. Vďaka tomu si vytvoria vzťah, ktorý sa navždy zapíše do chlapcovej pamäte a dedka si bude pamätať aj po jeho odchode.

Slovenská premiéra filmu sa uskutoční v marci 2019.

 

Zdroj: TS BFILM