Arnaud Desplechin predstaví svoj nový film na Febiofeste
Publikované 15/2/2018

Vlani slávnostne otváral prestížny festival v Cannes, onedlho slávnostne uzavrie bratislavský Febiofest. Stálica svetového filmu, francúzsky režisér Arnaud Desplechin, zavíta na 25. ročník Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest, ktorý sa uskutoční od 15. do 21. marca 2018 v Bratislave a v exkluzívnej slovenskej premiére osobne uvedie režisérsku verziu svojho nového filmu Ismaelove prízraky.

V hlavných úlohách sa na plátne predstavia francúzske herecké hviezdy – vedľa Mathieua Amalrica, ktorý sa predstavil aj v bondovke Quantum of Solace, účinkujú držiteľka Oscara Marion Cotillardová a Charlotte Gainsbourgová, obľúbenkyňa režiséra Larsa Von Triera.

Arnaud Desplechin, ktorého možno označiť za „miláčika“ festivalu v Cannes, keďže najslávnejší festival uviedol v svetovej premiére až päť jeho snímok a dokonca mu dva razy zveril porotcovské kreslo v hlavnej súťaži, zavíta na Slovensko po prvý raz. MFFK Febiofest poctí oceňovaný filmár svojou návštevou na záverečnom ceremoniáli 21. marca 2018 a predtým uvedie verejný masterclass, kde bude hovoriť o svojej tvorbe.

„Arnaud Desplechine je doslova mág filmových emócií. Jeho príbehy, ktoré rozpráva výrazným, ale poetickým a jedinečným režijným štýlom, sú k divákom veľmi, takmer až fyzicky blízko. Desplechin však nie je extravagantný umelec, ale pokorný pozorovateľ života a aj vďaka tomu má dnes také výsostné postavenie vo svete klubového filmu,“ povedal umelecký riaditeľ MFFK Febiofest Přemysl Martinek.

Turbulentný a celkom nepredvídateľný príbeh filmu Ismaelove prízraky / Les fantômes d’Ismaël, v ktorom sa prelína thriller, ľúbostná i špionážna dráma, rozpráva príbeh filmového režiséra, ktorému pred 20 rokmi záhadne bez stopy zmizla manželka Carlotta. Ismaela odvtedy prenasledujú nočné mory, ktoré zaháňa alkoholom a liekmi. Po dvoch desaťročiach samoty stretáva astrofyzičku Sylviu, s ktorou nadviaže harmonický vzťah. Ale zatiaľ, čo spolu trávia pokojné dni v dome na pláži, osud si prichystá zlomyseľnú zápletku. Náhle sa totiž objaví žena, ktorá tvrdí, že je Ismaelovou zmiznutou ženou.

Jeden z titulných hercov filmu počas festivalu v Cannes uviedol, že snímka je sčasti režisérovou autobiografiou. V tomto svetle pôsobí film o to pozoruhodnejšie a režisér ho okomentoval takto: „Život si nevyberáme. Je nedokonalý, nečakaný. Iný, ako sme azda chceli, ale musíme ho privítať, akokoľvek je možno sebakrutejší. Na konci filmu v jednom dialógu počuť: Viac, viac, viac. A tak by som povedal: viac života, viac príbehov, viac lásky, viac sexu, viac chaosu,“ povedal Arnaud Desplechin v Cannes.

zdroj: MFFK Febiofest

Arnaud Desplechin, zdroj: ASFK
Ismaleove prízraky, zdroj: Film Europe, Why Not Production