Aprílové seriálové novinky
Ivana Hucíková 7/4/2021

This Is a Robbery: The World’s Biggest Art Heist
Miniséria, 4 diely
Netflix
Online od: 7.apríla 2021

V roku 1990 sa dvaja muži prezlečení za policajtov dostali do bostonského múzea a ukradli 13 obrazov od Rembrandta, Vermeera, Maneta alebo Degasa v hodnote okolo 500 miliónov dolárov. Dodnes sa táto lúpež nevyšetrila a za nájdenie obrazov je vypísaná odmena 10 miliónov dolárov. Podozrivých hľadala FBI medzi talianskou či írskou mafiou, no nikdy nikoho nezatkli. Dokuséria This Is a Robbery: The World’s Biggest Art Heist sa v štyroch dieloch pozrie na tento doposiaľ stále ešte nevyriešený prípad a na množstvo tajomstiev, ktoré sú s ním spojené.

Exterminate All the Brutes
Miniséria, 4 diely
HBO
Online od: 7.apríla 2021

Raoul Peck je oceňovaný filmár známy najmä vďaka filmu I Am Not Your Negro, ktorý bol v roku 2016 nominovaný na Oscara. Tento rok prichádza s dokumentárnou minisériou Exterminate All the Brutes, ktorá sa zameria na historický kontext a dopad toho, čo dnes nazývame white supremacy (nadradenosť bielej rasy). Séria prechádza posledným tisícročím a s použitím archívov, hraných scén alebo animácie prináša nový pohľad na hrôzy a dlhodobé následky otroctva a genocídy pôvodného obyvateľstva.

Them
Season 1, 10 dielov
Amazon Prime
Online od: 9. apríla 2021

Aj hororová novinka od Amazonu sa zameria na tému rasizmu, konkrétne v Amerike. Rodina Blackovcov sa prisťahuje zo Severnej Karolíny do Los Angeles v 50. rokoch, v období známom aj ako veľká migrácia. V novej rodinnej štvrti sú však jedinou černošskou rodinou, čo nabúrava idylický a pokojný život ich susedov.

Mare of Easttown
Miniséria, 7 dielov
HBO
Online od: 19. apríla 2021

Nový sedemdielny krimi seriál z dielne HBO v hlavnej úlohe s Kate Winsletovou sa odohráva v malom americkom meste, kde inšpektorka Mare Sheehan (Winslet) vyšetruje vraždu, zatiaľ čo v súkromí bojuje s rodinnými problémami. Pri hľadaní vraha mladej tínedžerky sa na Mare upiera zrak celého mesta a nie všetci naozaj veria, že je dosť dobrá nato, aby takýto prípad zvládla. Ako veľmi dokáže rodina a traumatická minulosť ovplyvniť náš život a prítomnosť?

Shadow and Bone (Tieň kostí)
Season 1, 8 dielov
Netflix
Online od: 23.apríla 2021

V apríli prichádza Netflix s novým fantasy projektom Shadow and Bone od tvorcov populárneho seriálu Stranger Things. Seriál vznikol podľa rovnomennej trojdielnej knižnej predlohy izraelsko-americkej autorky Leigh Bardugovej z roku 2012.
Hlavná hrdinka Alina Stark je sirota a vojačka, ktorá v sebe objaví skrytú silu. Tá by mohla v temných časoch zachrániť jej vojnou zničenú krajinu. Alina sa ocitá na kráľovskom dvore, kde má absolvovať výcvik, aby sa z nej mohla stať jedna z gríš – čarodejnícka elita. No v temnej Ravke to pre Alinu jednoduché určite nebude.

The Handmaid’s Tale (Príbeh služobníčky)
Season 4, 10 dielov
HBO
Online od: 30. apríla 2021

Jedným z najväčších televíznych návratov tohto roku je oceňovaný seriál The Handmaid’s Tale. Dlho očakávaná štvrtá séria seriálu podľa rovnomennej predlohy spisovateľky Margaret Atwoodovej sa vracia do Gileádu, z ktorého sa hlavnej hrdinke June podarilo uniesť do slobodnej Kanady desiatky detí. Z June sa stáva rebelka a líderka odboja, ktorú v úsilí dosiahnuť spravodlivosť poháňa najmä pomsta. To však ohrozuje vzťahy s jej najbližšími.
Tvorcovia seriálu už nemusia pracovať iba s pôvodným románom Margaret Atwoodovej, ale do televíznej adaptácie sa postupne dostávajú aj náznaky z pokračovania Príbehu služobníčky – novej knihy z roku 2019 s názvom Svedectvá.

This Is A Robbery: The World's Biggest Art Heist (Netflix)
Exterminate All the Brutes (HBO)
Them (Amazon Prime)
Mare of Easttown (HBO)
Shadow and Bone (Netflix)
The Handmaid’s Tale (HBO)