Aprílové seriálové novinky
Ivana Hucíková 11/4/2020

Atlanta’s Missing and Murdered: The Lost Children
Miniséria, 5 dielov
HBO
Online od: 5. apríla 2020

V období medzi rokmi 1979 a 1981 v americkej Atlante zmizlo alebo bolo unesených a následne zavraždených 30 detí afroamerického pôvodu. Nový dokumentárny seriál z dielne HBO Atlanta’s Missing and Murdered: The Lost Children sa bližšie pozerá na túto temnú kapitolu amerických dejín a prostredníctvom exkluzívnych archívnych materiálov a výpovedí rodinných príslušníkov približuje obdobie plné rasovej neznášanlivosti, spoločenského napätia a kultúrnych stretov.
Mnohí diváci budú príbeh tejto dokumentrnej série už poznať, pretože bol základom druhej série megaúspešného seriálu
 Mindhunter. Zaujímavosťou je, že tento prípad sa po skoro 40 rokoch znovu otvoril a vyšetrovatelia tak aj vďaka pokroku v práci s DNA dôkazmi zisťujú, či v roku 1981 skutočne obvinili toho správneho páchateľa.

Killing Eve
Season 3, 8 dielov
HBO
Online od: 12. apríla 2020

Phoebe Waller-Bridge má ako autorka za sebou veľmi úspešný rok plný skvelých projektov a ocenení. Tento mesiac sa na obrazovky HBO vracia ako producentka tretieho pokračovania projektu Killing Eve, seriálovej adaptácie kníh Luka Jenningsa o nájomnej vrahyni Villanelle a agentke Eve Polastri.
Koniec druhej série nechal fanúšikov seriálu v napätí, čo bude s Eve, no už trailer novej série priniesol vykúpenie. Eve žije, ale snaží sa Villanelle vyhýbať, ako sa len dá. Neočakávaná situácia ich osudy však znovu prepojí a ich vzájomná závislosť naberá opäť na intenzite.

Insecure
Season 4, 10 dielov
HBO
Online od: 12.apríla 2020

Autorka a hlavná hrdinka seriálu Insecure Issa Rae prichádza v apríli už so štvrtým pokračovaním tohto obľúbeného projektu, ktorý sa začínal ako web series s názvom Awkward Black Girl a postupne sa vypracoval na jeden z divácky najobľúbenejších seriálov v ponuke HBO.
Štvrtá séria sa opäť vracia k Isse a jej kamoškám z LA, ktoré riešia vzťahy, kariéru a to, čo to dnes znamená byť mladými Afroameričankami v USA. Issa začína nový vzťah so spolubývajúcim priateľa jej najlepšej kamarátky Molly, čo aj medzi ne prináša novú dynamiku, na akú doteraz neboli zvyknuté. Popritom sa snaží zorganizovať obrovskú párty. Na to však potrebuje pomoc jej finančnej poradkyne Condoly, ktorá zhodou okolností začala chodiť s Issiným bývalým.

Run
Season 1, 8 dielov
HBO
Online od: 12. apríla 2020

Ako som už spomínala, Phoebe Waller-Bridge ide karta, a tento mesiac HBO predstaví okrem Killing Eve aj jej nový projekt, seriál Run.
Run je čierna komédia s prvkami thrilleru o dvoch milencoch, ktorí pred 17 rokmi počas štúdia na vysokej škole uzavreli pakt, že ak niekedy jeden druhému pošle správu s textom „utekaj“ a ten druhý odpovie rovnako, nechajú všetko tak, ako je a stretnú sa v New Yorku na Grand Central Station, aby sa spoločne vydali na roadtrip po Amerike. Obyčajný a nudný život Ruby sa tak zmení v momente, keď na displeji jej telefónu blikne správa od Billa s textom: UTEKAJ!
Phoebe Waller-Bridge by si mala v tomto projekte dokonca zahrať aj menšiu úlohu. Máme sa teda určite na čo tešiť.

Mrs. America
Miniséria, 9 dielov
FX/Hulu, HBOGO
Online od: 15. apríla 2020

Miniséria Mrs. America sa vracia do 70.rokov v Amerike, keď Kongres schválil zákon o rovnakých právach žien a mužov (tzv. ERA – Equal Rights Amendment). Na to, aby bol zákon platný ako federálny ho však musia ratifikovať dve tretiny všetkých štátov USA. Od 70.rokov až dodnes sa tak však nestalo. Jedným z dôvodov bol aj silný tlak z radov konzervatívnych žien. Feministické ikony a líderky hnutia Women’s Liberation Movement ako napríklad Gloria Steinem, Betty Friedan, Shirley Chisholm, Bella Abzug alebo Jill Ruckelshaus narazili na tvrdý odpor konzervatívnych žien, na ktorých čele stála Phyllis Schlafly. Zákon, ktorý mal ženám vo všetkých štátoch USA zaručiť rovnosť napríklad v otázkach rozvodu, zamestnania alebo majetkového vlastníctva, kritizovali konzervatívky najmä preto, že podľa nich hrozilo, že ženy budú musieť opustiť domácnosť a narukovať do armády.
Seriál tak čerpá zo skutočných historických udalostí, ktoré majú dodnes dopad na súčasnú spoločnosť nielen v Amerike. V hlavnej úlohe líderky konzervatívneho hnutia sa predstaví the one and only Cate Blanchett. Tento seriál si určite nenechajte ujsť!

What We Do in the Shadows
Season 2, 10 dielov
HBO
Online od: 15. apríla 2020

Oscarový režisér a herec Taika Waititi (Jojo Rabbit, 2019) prichádza s druhým pokračovaním komediálneho seriálu o skupine upírov, ktorí už sto rokov žijú spolu na Staten Islande v New Yorku. Seriál formou mokumentu sleduje každodenné (alebo skôr každonočné) príbehy jednotlivých postáv a ich bizarných skúseností so súčasným svetom ľudí.
Koniec prvej série priniesol nečakaný dejový zvrat v podobe kľúčovej informácie pre Guillerma, dlhoročného asistenta upíra Nandora, ktorý sníva o tom, že ho raz Nandor premení na upíra. Guillermo vďaka DNA testu zistil, že je vzdialeným potomkom Abrahama Van Helsinga, svetoznámeho zabijaka upírov. Jeho sen o tom, že sa raz aj on stane upírom, je tak značne ohrozený.

The Innocence Files
Season 1, 9 dielov
Netflix
Online od: 15. apríla 2020

Americký systém trestného súdnictva je v mnohých ohľadoch neefektívny a nespravodlivý. Nový dokumentárny seriál z produkcie Netflixu The Innocent Files sa v deviatich častiach pozrie na prípady nespravodlivo odsúdených ľudí, ktorí prišli o slobodu, pretože sa vláda opierala o slabé dôkazy, zdiskreditovaných svedkov alebo o obhajcov, ktorí sa neštítili obchádzať zákon, aby sa im podarilo vyhrať súdne prípady za každú cenu. Aj dnes sedí vo väzniciach s najvyšším stupňom stráženia mnoho nespravodlivo odsúdených väzňov za skutky, ktoré nikdy nevykonali. Za posledných 30 rokov bolo v USA oslobodených viac ako 2500 nespravodlivo odsúdených. The Innocent Files sa pozrie na príbehy niektorých z nich.

We’re Here 
Season 1, 6 dielov
HBO
Online od: 23. apríla 2020

Fanúšikovia najznámejšej televíznej drag show RuPaul’s Drag Race (ale aj obyčajní diváci) sa môžu tešiť na nový dokumentárny seriál stanice HBO s názvom We’re Here. Tri svetoznáme drag queens – Bob the Drag Queen, Eureka O’Hara a Shangela sa spoločne vydávajú na roadtrip po malých konzervatívnych amerických mestách, kde sú témy ako homosexualita, rasizmus alebo maskulinita ešte stále obrovským tabu. Obyvateľom jednotlivých miest predstavia svoju okázalú drag show, do ktorej sa vždy pokúsia zakomponovať aj vystúpenia lokálnych ľudí, ktorí s drag show predtým nemali žiadnu skúsenosť. Aj takýmto spôsobom sa snažia priblížiť skúsenosti a životné príbehy ľudí z dvoch navonok vzdialených svetov formou otvoreného dialógu, pochopenia, vzájomnej tolerancie a nezabudnuteľnej drag performancie.

Defending Jacob
Miniseries, 8 dielov
Apple TV+
Online od: 24. apríla 2020

Miniséria streamovacej platformy Apple TV+ Defending Jacob predstaví v hlavnej úlohe Chrisa Evansa (Captain America, Knives Out) ako prokurátora, ktorého 14-ročného syna jedného dňa obvinenia z vraždy spolužiaka. Napriek tomu, že Jacobova rodina verí v jeho nevinu, jeho otec začne postupom času o svojom presvedčení pochybovať.
Kriminálny seriál vznikol ako adaptácia rovnomenného knižného bestselleru autora Williama Landaya.

Atlanta's Missing and Murdered: The Lost Children (HBO)
Killing Eve (HBO)
Insecure (HBO)
Run (HBO)
Mrs America (HBO)
What We Do In The Shadows (HBO)
The Innocence Files (Netflix)
We're Here (HBO)
Defending Jacob (HBO)