79. ročník filmového festivalu v Benátkach uvedie dlhoočakávané premiéry
Publikované 20/8/2022

Najstarší filmový festival otvorí svoj 79. ročník 31. augusta na Lido di Venezia, čím odštartuje tohtoročnú sezónu filmových ocenení. Prezidentkou poroty bude herečka Julianne Moore.

Benátsky festival otvorí film amerického režiséra Noaha Baumbacha Biely šum (White Noise). Filmovú adaptáciu rovnomenného románu amerického spisovateľa Dona DeLilla opísal režisér festivalu Alberto Barbera ako „film, ktorý skúma naše posadnutosti, pochybnosti a strachy zachytené v 80. rokoch minulého storočia, avšak s veľmi jasnými odkazmi na súčasnú realitu“. V hlavných úlohách účinkujú Greta Gerwig a Adam Driver.

V hlavnej súťaži zabojuje o Zlatého leva aj film Syn (The Son) režiséra Floriana Zellera, ktorý v minulom roku získal Oskara za drámu Otec (The Father) v hlavnej úlohe s Anthonym Hopkinsom. Oba filmy sú adaptáciou Zellerových divadelných hier.

Luca Guadagnino zavíta na benátske Lido s filmom Kosti a všetko (Bones and All). Ďalšou horúcou novinkou je Veľryba (The Whale) Darrena Aronofského. Tilda Swinton sa predstaví v hlavnej úlohe filmu režisérky Joanny Hogg Večná dcéra (The Eternal Daughter).V Benátkach bude mať premiéru aj v tajnosti nakrútenýfilm Žiadne medvede (No Bears) väzneného iránskeho režiséra Jafara Panahiho.

V nesúťažnej kategórii budú môcť diváci a diváčky zhliadnuť psychologický triler Neboj sa, zlatko (Don’t Worry Darling) režisérky Olivie Wilde, ako aj Volanie boha (Call of God) juhokórejského režiséra Kim Ki-duka.

V sekcii Orizzonti bude uvedený aj film vyrobený v slovensko-česko-nemeckej koprodukcii, celovečerný debut slovenského režiséra Michala Blaška s názvom Obeť.

V televíznej sekcii sa objaví nový seriál dánskeho režiséra Nicolasa Windinga Refna Kodanský kovboj (Copenhagen Cowboy). Medzi dokumentmi bude uvedený Kyjev (The Kiev) Sergeja Loznicu, medzi krátkymi filmami zas film Chyžná (Maid) argentínskej režisérky Lucrecie Martel či Pozri sa na mňa (Look at Me)režisérky Sally Potter.

Viac informácií nájdete tu:

https://www.labiennale.org/en/cinema/2022

https://www.hollywoodreporter.com/movies/movie-news/venice-2022-film-festival-lineup-1235185580/