25. MFDF Ji.hlava // Krátka radosť: Zpráva od Mukalapa
Publikované 23/10/2021

Krátka radosť! Súťažná sekcia priamo z Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Ji.hlava 2021. Najlepšie krátke dokumenty vo svetovej premiére. Sledujte nominované filmy zdarma a rozhodnite, ktorý z nich si zaslúži Cenu divákov DAFilms.

Zpráva od Mukalapa / Message from Mukalap
r. Judith Westerveld, Holandsko, Južná Afrika, 2021, 15 min.

Unikátní nahrávka natočená v roce 1936 v Jižní Africe zaznamenává hlas muže jménem Mukalap, který vybízí Evropany, aby ho vyslechli a uslyšeli jeho rodný jazyk !Ora. Film je odpovědí na Mukalapovu zprávu, kterou režisérka pojala nejen jako vzácný historický artefakt, ale především jako impuls ke komunikaci, pro níž zaniklý jazyk, vzdálený prostor ani uplynulý čas nejsou překážkou.

Pojala jsem svůj film jako dialog. Odpovídám Mukalapovi, který mluví holandsky, anglicky, afrikánsky i fragmenty jazyka !ora. (…) Přehrávám si Mukalapovu zprávu na velkém gramofonu značky E. M. G. Jeho hlas ke mně promlouvá tady a teď. Obrovská trouba gramofonu, naplněná jeho hlasem a zároveň prázdná, se stala jeho ztělesněním. Je tu i není. Poslouchám a odpovídám mu.“ Judith Westerveld


Film Zpráva od Mukalapa si môžete pozrieť priamo pod týmto článkom.
Ohodnotiť ho môžete tu.