24. MFDF Ji.hlava // Krátka radosť: Rudé Taxi
Publikované 26/10/2020

Krátká radost ponúka výber najlepších svetových krátkych filmov – zvrchovaných diel, ktoré skúmajú na malom a ešte menšom priestore možnosti a silu dokumentu.

Vyberte najlepší krátky film – porota ste vy! Sledujte nominované filmy zadarmo na DAFilms od 19. októbra a rozhodnite o víťazovi Ceny divákov. Hlasovanie končí 29. októbra. Víťazný film získa online distribúciu a propagáciu filmu v hodnote 3.000 EUR, všetci hlasujúci budú zaradení do žrebovania o festivalové ceny.

Rudé Taxi / Red Taxi
Hongkong – OAO Číny, 2020, 14 min

Anonymné, autentické, z okien taxíkov tajne natočené video zachytáva zlomky násilia priamo v centre zrážok medzi políciou a protestujúcimi obyvateľmi Hongkongu. Okrem kontaktného zvuku z bojov, výkrikov, spevu, skandovania hesla “Liberate Hong Kong! Revolution of Our Times” a kvílenia bitých ľudí počujeme aj protichodné komentáre rôznych taxikárov z oboch strán hranice – Hongkongu a susedného pevninského Shenzhenu.

„Od 1. júla 2020 Čína v Hongkongu implementovala zákon o ochrane národnej bezpečnosti, ktorý kriminalizuje každý protestný prejav ako pokus o osamostatnenie, podrývanie vládne autority, terorizmus a sprisahania s cudzími silami, s drakonickými trestami dlhodobého väznenia až po doživotie. Ale po uvoľnení núdzového stavu v čase pandémie covidu-19 sa protesty do Hongkongu vrátili.“ Z filmu Rudé Taxi


Film Rudé Taxi si môžete pozrieť priamo pod týmto článkom.

>
">
Rudé Taxi