24. MFDF Ji.hlava // Krátka radosť: Padající hvězda
Publikované 28/10/2020

Krátká radost ponúka výber najlepších svetových krátkych filmov – zvrchovaných diel, ktoré skúmajú na malom a ešte menšom priestore možnosti a silu dokumentu.

Vyberte najlepší krátky film – porota ste vy! Sledujte nominované filmy zadarmo na DAFilms od 19. októbra a rozhodnite o víťazovi Ceny divákov. Hlasovanie končí 29. októbra. Víťazný film získa online distribúciu a propagáciu filmu v hodnote 3.000 EUR, všetci hlasujúci budú zaradení do žrebovania o festivalové ceny.

Padající hvězda / L’étoile manquante
r. Malo Loïc, Francúzsko, 2020, 18 min

Znepokojujúca sonda do chaotickej diktátorskej mysle Josifa Vissarionoviča Stalina, ktorý na sklonku života bojuje s vnútornými démonmi a je stále pevne presvedčený o vlastnej nesmrteľnosti. Montáž dobových záberov, pixilácie a plôškovej animácie archívnych fotografií tvoria nehostinný svet tieňov, v ktorom sa stretávajú podporovatelia aj odporcovia komunistického monštra.

„Používanie nadprirodzeného, rozdvojenia osobnosti, vedľajších stavov sa stáva logickým nástrojom k oživeniu Stalinovej osoby, ktorého duša sa stráca, je zmätená a patologická. V tomto strete medzi prítomnosťou a minulosťou príbeh rozvíja slobodný pohľad na osobnosť človeka, ktorý poznamenal našu novodobú históriu.“ L. Malo


Film Padající hvězda si môžete pozrieť priamo pod týmto článkom.

>
">
Padající hvězda
Malo Loïc