24. MFDF Ji.hlava // Krátka radosť: Helikónie
Publikované 22/10/2020

Krátká radost ponúka výber najlepších svetových krátkych filmov – zvrchovaných diel, ktoré skúmajú na malom a ešte menšom priestore možnosti a silu dokumentu.

Vyberte najlepší krátky film – porota ste vy! Sledujte nominované filmy zadarmo na DAFilms od 19. októbra a rozhodnite o víťazovi Ceny divákov. Hlasovanie končí 29. októbra. Víťazný film získa online distribúciu a propagáciu filmu v hodnote 3.000 EUR, všetci hlasujúci budú zaradení do žrebovania o festivalové ceny.

Helikónie / Heliconia
r. Paula Rodríguez Polanco, Francúzsko, 2020, 27 min

Štrnásťročná Maria trávia svoj čas v rozľahlej tropickej záhrade rodného domu. Keď počas osláv nového roka stretne svojho brata a jeho priateľa Adriána na motocykloch, rozhodne sa s nimi utiecť, aby spoločne našli raj na zemi. Príbeh plný biblických symbolov vyniká zmyselnými, zrnitými 8mm obrazmi, ktoré pripomínajú listy helikónie, rastliny opeľovanej pomocou vtákov.

„Rada zviditeľňujem médium a jeho plasticitu, nechávam obrazy žiť a dýchať. Niektoré zábery v Helikónii som koncipovala ako tableaux vivants, v tomto ohľade som sa veľa inšpirovala maliarskymi a fotografickými obrazovými kompozíciami.“ P. Rodríguez Polanco


Film Helikónie si môžete pozrieť priamo pod týmto článkom.

>
">
Helikónie
Paula Rodríguez Polanco